Charakterystyczna zielona kamienica przy placu Solnym 4 wkrótce zostanie gruntownie zrewitalizowana. W środku swoją siedzibę będzie mieć polsko-niemiecka instytucja kulturalna, znajdą się tam także restauracje i sale konferencyjne. Przebudowa powinna zakończyć się w przyszłym roku.
O próbach sprzedaży przez miasto zielonej kamienicy przy placu Solnym 4 donosiliśmy już pod koniec 2012 roku. Urzędnikom udało się znaleźć kupca dopiero za trzecim podejściem - wiosną 2013 roku. Nieruchomość sprzedano za około 5,5 mln złotych.
Wkrótce powinien ruszyć gruntowny remont kamienicy - jest już gotowa nowa koncepcja zagospodarowania budynku, przygotowana przez wrocławską pracownię Major Architekci. Swoją siedzibę będzie tam mieć spółka europejska pożytku publicznego OP ENHEIM.
- Celem OP ENHEIM będzie wspieranie i dbanie o rozwój kultury pomiędzy miastami Wrocław i Berlin oraz umożliwienie dostępu do nich dla publiczności, poprzez międzynarodowe wystawy w sali wystawienniczej, a także i inne imprezy. Jednym z głównych zadań będzie reagowanie na aktualne wydarzenia w sztuce i kulturze w obu miejscach. Wspomaganie projektów sztuki współczesnej będzie stanowiło centrum organizacji - tłumaczą przedstawiciele spółki.
>Zobacz więcej wizualizacji wnętrz kamienicy przy placu Solnym 4
Po przebudowie, w piwnicy i na parterze mają powstać restauracje, na pierwszym piętrze znajdzie się czytelnia i przestrzeń ekspozycyjna, na drugim i trzecim piętrze - biura oraz sala konferencyjna, na czwartym - mieszkanie artist-in-residence oraz sala konferencyjna, a na piątym również sala konferencyjna.
Jak tłumaczą przedstawiciele inwestora, z uwagi na wielką wartość tkanki zabytkowej, architektonicznej i historycznej kamienicy, został opracowany specjalny program edukacyjny dla polskich rzemieślników z pracowni Akant pod kierunkiem dyplomowanych mistrzów stolarstwa artystycznego.
- Wymiana polsko-niemiecka trwała dwa tygodnie, podczas której uczestnicy szkolenia z wrocławskiej pracowni mieli okazję poznać wiedzę metodyczną na temat konserwacji zabytków oraz zagłębić się w jej praktyce poprzez różne programy warsztatowe, takie jak rzeźbienie, fornirowanie, obejście z różnymi formami i materiałami, snycerstwo, a także inwentaryzacja i naprawa drzwi i okien - wyliczają przedstawiciele OP ENHEIM.
Zakończenie przebudowy planowane jest na koniec 2016 roku.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze