W kwietniu na placu Nowy Targ we Wrocławiu wystartuje Goethe-Institut Pop Up Pavillon - unikalny, trzymiesięczny projekt kulturalny. W specjalnie zaprojektowanym, przeszklonym kontenerze odbywać się będą m.in. spotkania literackie, koncerty, interaktywne instalacje, performanse i występy teatralne. Podczas weekendu otwarcia zaplanowano spotkanie z Filipem Springerem, Steffenem Möllerem i Flakem - klawiszowcem zespołu Rammstein, a także występy pięciometrowych marionet oraz Silent Disco z dj-ami z Polski i Niemiec. Projekt potrwa do 10 lipca. Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne.
Goethe-Institut Pop Up Pavillon jest specjalnie zaprojektowanym, przeszklonym kontenerem o wymiarach 7x3x3m, który stanie na placu Nowy Targ we Wrocławiu. Interdyscyplinarny projekt wpisuje się w obchody Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz jubileusz 25. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec.
Dla dociekliwych przewidziano wciągające debaty, spotkania z literatami, muzykami, artystami. Dla miłośników formy – wyjątkowe instalacje i warsztaty. Dla sympatyków sztuki – unikalne wystawy, występy taneczne i teatralne, koncerty i sety dj-skie.
Ponadto w programie znalazły się m.in. wciągająca gra miejska eksplorująca niezwykłe zakamarki Wrocławia, szereg wydarzeń przygotowanych z myślą o najmłodszych i wiele innych atrakcji.
Trzy tematycznie sprofilowane weekendy główne poruszą wątki tożsamości człowieka, historii, zdefiniują idee współczesnych utopii, podążą za instynktem gry i zabawią.
Pierwsza odsłona (22-24 kwietnia) to TOŻSAMOŚĆ[i] – czas, miejsce, kultura. Większość kwietniowych wydarzeń dotyczyć będzie szeroko rozumianej tożsamości, spróbuje ją zdefiniować, uchwycić. Czym ona jest? Bez czego nie może zaistnieć? W jaki sposób się konstytuuje?
Drugi weekend (12-15 maja) nosi tytuł UTOPIA – w poszukiwaniu idealnego miasta. EUTOPIA oznacza w języku greckim „dobre miejsce”. Podczas drugiego weekendu Goethe-Institut Pop Up Pavillon toczyć się będą rozmowy o pozytywnych aspektach utopii i jej współczesnym rozumieniu. Trzeci punkt programu to POZYTYWKA – czyli miejski instynkt gry. W trakcie weekendu instynkt gry skonfrontowany będzie ze sztuką i nauką.
Wszystkie spośród weekendów Goethe-Institut Pop Up Pavillon będą miały swoją kontynuację w postaci instalacji, które rozwiną wątki poruszone w poszczególnych odsłonach projektu. Interaktywne, angażujące uwagę i aktywność odbiorcy obiekty nawiążą do idei tożsamości, współczesnych utopii oraz gry.
Pierwsza ekspozycja to Digesting History, która połączy zamiłowanie cukiernicze z architektonicznym i historycznym (finisaż 17 kwietnia, od godz. 11.00 do ostatniego kawałka/ ekspozycja 14-17 kwietnia).
Drugi projekt, Fale Pamięci, stanowić będzie dźwiękową podróż w czasie (wernisaż 26 kwietnia, godz. 18.00 / ekspozycja 26 kwietnia-9 maja).
Big Printer natomiast poruszy temat ochrony danych osobowych (wernisaż 19 maja, godz.18.00 / ekspozycja 19 maja-7 czerwca).
Projekt zamknie Music Construction Machine - muzyczna konstrukcja, na której zagrać będzie mógł każdy widz (wernisaż 17 czerwca, godz.18.00 / ekspozycja 17 czerwca-10 lipca).
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze