Paul Peikert, Kronika dni oblężenia Wrocław 22 I - 6 V 1945
Ksiądz Paul Peikert w 1932 roku został wybrany proboszczem parafii św. Maurycego we Wrocławiu. Przez kilka pierwszych lat na nowej placówce Peikert uruchomił budowę kościoła filialnego św. Józefa przy dzisiejszej ul. Krakowskiej, uporządkowała cmentarz parafialny, a także zajął się wyposażeniem kościoła w nowy ołtarz. Pod koniec oblężenia Wrocławia w 1945 roku przebywał w całej parafii sam, skrupulatnie spisując w swoim dzienniku kolejne dni nalotów, ostrzeliwań, bombardowań, wyburzeń i pożarów. Jego kronika, wydana po wojnie drukiem, stała się cennym dokumentem źródłowym, pozwalającym odtworzyć przebieg oblężenia.