Fot. Zamek Grodziec
[middle1]Zlokalizowany w powiecie złotoryjskim zamek jest pierwszym turystycznym obiektem w Europie. Z jednej strony - burzliwe dzieje, książęta piastowscy, nazistowscy politycy, zniszczenia i wojny, z drugiej - sielankowa wioska, urokliwy krajobraz, malownicza sceneria. Tak w skrócie można by opisać położony na Szlaku Zamków Piastowskich późnogotycki Zamek Grodziec.
Pierwsze wzmianki o Zamku Grodziec pojawiły się w XII wieku w bulli papieża Hadriana IV. Niewiele wiadomo o początkowych losach drewnianej budowli. Źródła mówią, że w XIII wieku książę wrocławski Henryk Brodaty zastąpił drewnianą budowlę murowaną, a ta na przestrzeni wieków była systematycznie rozbudowywana. Czas wojen husyckich to okres, w którym gród został zdobyty, splądrowany i całkowicie zniszczony. W XV wieku Zamek Grodziec stał się jedną z najpiękniejszych rezydencji na Śląsku po odbudowie przez księcia legnickiego Fryderyka II.
Obiekt został zniszczony przez wojska księcia Albrechta Wallensteina wskutek wojny trzydziestoletniej. Jednak już w XIX wieku Zamek Grodziec stał się wizytówką naszego regionu. Uznawany był wtedy za pierwszy zabytek w Europie przystosowany dla turystów.
W 1945 roku zamek uległ licznym zniszczeniom. Nie zdewastowano całości kompleksu, jednak podpalono dachy i skradziono zabytkowe zbiory. Obiekt pozostawał opustoszały aż do 1959 roku.
Aktualnie zamek znajduje się pod opieką Gminy Zagrodno, która stara się przywrócić mu dawny blask. Do Zamku Grodziec z Wrocławia dojedziemy w ok. 1,5 h. Trasa wynosi 108 km. Zamek można odwiedzać od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9-17. Bilety dostępne w cenie 28 zł - normalny oraz 23 zł - ulgowy.