Reklama

Na wrocławskich ulicach będą pomagać bezdomnym i prostytuującym się

07/01/2013 00:00

Streetworkerzy będą od poniedziałku pomagać setkom wrocławskich bezdomnych. Wśród ludzi bez dachu nad głową są osoby zakażone HIV oraz uzależnione i prostytuujące się, a przez to szczególnie narażone na zakażenie - podkreślają organizatorzy akcji.

Streetworkerzy ze Stowarzyszenia Plus Minus będą od dziś do sierpnia włącznie uczyć wrocławskich bezdomnych, jak chronić się przez zakażeniem HIV i jak się leczyć, jeśli już doszło do zakażenia. Obszar działania będzie obejmował cały Wrocław, w tym piwnice, strychy, osłony śmietnikowe, altany działkowe, parki, dworce PKP i PKS.

To ważny projekt, bo właśnie na Dolnym Śląsku wykrywa się najwięcej nowych zakażeń HIV w Polsce. Dodatkową korzyścią płynącą z tej akcji jest zapobieganie zamarznięciom bezdomnych. Środki na kampanię pochodzą z grantu przyznanego Stowarzyszeniu Plus Minus w konkursie Pozytywnie Otwarci 2012.


– Dane z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz wrocławskiego Zespołu ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców wskazują, że problem bezdomności we Wrocławiu jest poważny – dotyczy ponad tysiąca osób. Doświadczenia pokazują, że właśnie streetworking jest najbardziej efektywnym sposobem wspierania tej grupy ludzi. Naszym głównym celem jest zwiększenie liczby osób bezdomnych korzystających z instytucji pomocowych oraz zmiana ich świadomości i postawy wobec HIV/AIDS. Bezdomni, ze względu na sposób życia, są bardziej narażeni na utratę zdrowia. Nie lubią też korzystać z pomocy instytucjonalnej, co zniechęca ich do jakichkolwiek zmian. Musimy wyjść do nich sami – mówi Katarzyna Dębska ze Stowarzyszenia Plus Minus.

W projekcie Stowarzyszenia Plus Minus rola streetworkerów będzie polegała na regularnym kontakcie z osobami bezdomnymi. Specjaliści będą pracować na ulicach, czyli w naturalnym środowisku osób bezdomnych, na ich zasadach, w ich tempie. Będą edukować i informować m.in. o drogach zakażenia HIV i działaniach profilaktycznych oraz zachęcać do skorzystania z opieki medycznej, społecznej i prawnej, a w razie zagrożenia życia i zdrowia – również interweniować.

– Według danych NIZP PZH średnia roczna liczba nowo wykrywanych zakażeń HIV w latach 2007-2011 w województwie dolnośląskim była najwyższa w całej Polsce. Od początku epidemii w 1985 r. do 31 grudnia 2010 r. zakażenie HIV stwierdzono w województwie u ponad 2 tysięcy osób. Odnotowano 560 przypadków AIDS. Nie wiadomo, ilu dokładnie seropozytywnych jest wśród bezdomnych przebywających we Wrocławiu, ale wiemy, że są, i że jest ich wielu. W tej szczególnej grupie niezbędne są niekonwencjonalne działania edukacyjno-informacyjne w zakresie profilaktyki HIV. To ważny projekt i jestem dumny, że możemy pomóc w jego realizacji – wymienia Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która w latach 2011 - 2012 jako partner konkursu Pozytywnie Otwarci przeznaczyła łącznie ponad 300 tysięcy złotych na granty dla instytucji działających w obszarze zapobiegania HIV/AIDS.


jg

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości