Reklama

Odkrywamy Wrocław: Dawny Alumnat i Konwikt Biskupi na Ostrowie Tumskim

30/12/2012 00:00

Ostrów Tumski, mimo iż jest najstarszą, zabytkową częścią Wrocławia, od lat ulega różnym przemianom. Jedną z nich jest planowana odbudowa dawnego Alumnatu na cele biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej. Jego pozostałości odkrywane są właśnie w sensie dosłownym, czas więc odkryć je również w ramach naszego cyklu.

Przez wiele lat nieduże wzniesienie w pobliżu Archikatedry Wrocławskiej oferowało możliwość krótkiego odpoczynku w trakcie spacerów po Ostrowie Tumskim. Kilka ławek, parę drzewek, widoki na Odrę i gmach Muzeum Narodowego zachęcały nie tylko popołudniowych spacerowiczów, ale również hałaśliwą młodzież przesiadującą tam wieczorami – często w towarzystwie alkoholu.


 


Warto zatem przybliżyć historię tego pagórka, który pod cienką warstwą ziemi przez kilkadziesiąt lat skrywał piwnice i parter budynku o kilku obliczach. Tym bardziej, że za parę lat budynek ten odrodzi się częściowo w tym właśnie miejscu, w swojej barokowej szacie.

Reklama

 

 


Alumnat czyli akademik dla kleryków (Collegium Clericorum) wybudowano na początku XVIII wieku, a zaprojektował go przybyły z Wiednia mistrz murarski Johan Blasius Peintner. Był on również autorem budynku Orphanotropheum (dawnego sierocińca dla szlacheckich dzieci) – obecnie siedziby instytucji kościelnych przy ulicy Katedralnej 4 – oraz kościoła pod wezwaniem Trójcy Świętej, połączonego z budynkiem klasztoru i szpitala Bonifratrów przy ulicy Traugutta.


 



Skrzydło neogotyckie przed modernizacją


 

Reklama

Pierwotnie budynek składał się z barokowego korpusu frontowego, którego fasada otwierała się na północ, i skrzydła zachodniego. Kolejne rozbudowy polegały na wzniesieniu w 1. połowie XIX wieku skrzydła wschodniego z jednoczesnym dobudowaniem do budynku głównego od strony wschodniej neogotyckiej kaplicy. Następnie w latach 1880-88 domknięto całe założenie również neogotyckim skrzydłem południowym od strony Odry. 


 


Na początku XX wieku zmieniono wygląd neogotyckiej części usuwając detal i przykrywając cegłę klinkierową tynkiem. Te zabiegi miały na celu unowocześnienie formy i elewacji budynku w ówczesnym duchu modernistycznym, co jednak zubożyło jego wartość architektoniczną i sprawiło, że od strony Odry zaczął wyglądać on raczej mało reprezentacyjnie.

Reklama

 


Zniszczenia wojenne nie oszczędziły budynku alumnatu, który od 1935 roku był siedzibą Arcybiskupiego Konwiktu Teologicznego „Marianum”. Jego pozostałości – czyli piwnice i fragmenty parteru – zasypano, tworząc niewielkie wzgórze, od którego zaczęliśmy naszą opowieść. Ocalały koszykowe, ozdobne kraty okienne, które zamontowano w innym budynku, oraz barokowy portal kolumnowy, który po renowacji umieszczono w południowej ścianie Papieskiego Wydziału Teologicznego.


 


Planowana odbudowa alumnatu obejmuje odtworzenie dwóch najstarszych skrzydeł barkowych, ale mówi się, że budynek ma „nawiązywać kształtem” i „wzorować się” na bryle z XVIII wieku. Wstępne wizualizacje pochodzące z pracowni architektonicznej AQ7, która przygotowuje projekt nowej biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej, pozwalają mieć nadzieję, że owo „odwzorowanie” będzie w miarę wierne. Zobaczyć je można w naszej galerii.

Reklama

 



Południowe, pierwotnie neogotyckie skrzydło budynku po modernizacji w 1920 roku


Fot. Wratislaviae Amici


 


Dawne miejsce wieczornych libacji przechodzi właśnie do historii, a w 2015 roku – gdy ukończona ma być budowa biblioteki oraz ogrodu od strony południowej, otwierającego się na bulwar – będzie uporządkowaną przestrzenią publiczną, która znów zaludni się spacerowiczami. Ciekawe czy ruiny neogotyckich skrzydeł pozostaną w ziemi dla przyszłych pokoleń i czy oryginalny portal wróci na swoje miejsce? Być może odpowiedzi na te pytania poznamy jeszcze przed 2015 rokiem.

Reklama

 


----------------


 


W cyklu Odkrywamy Wrocław pisaliśmy o miejscach takich jak: WUWA, Arsenał, Uniwersytet Wrocławski, Ogród Botaniczny, nasyp kolejowy przy ul. Bogusławskiego i Nasypowej, Ogród Japoński, nasz własny plac Gwiazdy, o pomyśle budowy wieżowców zamiast Sukiennic w Rynku, legendarnych barach mlecznych, kampusie Politechniki, wzgórzu Bendera, Poltegorze, trzech wrocławskich lotniskach, o ulicy Szewskiej, początkach miasta, wrocławskim Manhattanie, ogrodach Ossolineum, młynie św. Klary, Solpolu... i wielu, wielu innych.

Reklama

 


Wszystkie teksty z naszego cyklu znajdziecie w specjalnej zakładce.


 


Zapraszamy Was do współpracy przy jego tworzeniu. Piszcie do nas maile z propozycjami miejsc.


Wojciech Prastowski

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości