Reklama

Jest przetarg na rozbudowę Opery. Scena letnia powstanie za 2,5 roku

30/05/2011 00:00

W nowej części Opery Dolnośląskiej, o powierzchni 19 tys. mkw będą pracowały 440 osoby, a przedstawienia na Scenie Letniej będzie mogło oglądać 1500 widzów. Władze placówki ogłosiły przetarg na jej rozbudowę. W nowym obiekcie pierwsze przedstawienie zobaczymy za 2,5 roku.

Nowa część Opery Dolnośląskiej będzie miała wysokość 22,00 metrów.

Jak się będzie prezentowała rozbudowana Opera? Ściany mają być z matowego szkła, którego naturalnym kolorem jest odcień zielonkawo-niebieski. Pionowy układ tafli szklanych w zamyśle projektantów ma tworzyć naprzemiennie zwężający i rozszerzający się wzór elewacji, którzy będzie symbolizować klawisze fortepianu.



Architekci zestawiając klasyczną bryłę opery, ze swoją nowoczesną szklaną formą utrzymali podział jej fasady na trzy części: cokołową, korpusową i wieńczącą. Bryła będzie otwarta w kierunku Placu Wolności, tworząc rodzaj wrót do wewnętrznego dziedzińca. Właśnie tam, na otwartej przestrzeni mieścić się będzie scena letnia. 



Scenę letnią stanowi wewnętrzne „forum" w poziomie terenu, przykryte szklanym dachem i osłonięte częściowo z jednej strony ścianą szklaną. Scena Letnia to zespół składający się z dziedzińca wewnętrznego przeznaczonego na organizację przedstawień (scena i widownia ruchoma), wyposażanego w galerie i pomosty techniczne oraz zaplecze techniczno -magazynowe dla obsługi widowisk.








Właśnie ten wewnętrzny dziedziniec ze sceną letnią przeznaczoną dla 1500 widzów jest sercem rozbudowywanej części Opery. Jednak w budowli znajdzie się wiele pomieszczeń, na które w starym gmachu powoli brakowało miejsca. 



W części nadziemnej składającej się z dwóch części połączonych najwyższą kondygnacją (5 kondygnacji) zaprojektowano:

— sale prób,

— szycie i przechowywanie kostiumów,

— pomieszczenia administracyjne,

— garderoby indywidualne artystów z zapleczem sanitarno-socjalnym pomieszczenia socjalne, gospodarcze i techniczne, sale ekspozycyjne z zapleczem usługowym; W części podziemnej (3 kondygnacje) zlokalizowano,

— pomieszczenia socjalne, gospodarcze i techniczne,

— garderoby zbiorowe artystów,

— przygotowywanie i przechowywanie dekoracji i rekwizytów,

— hol manewrowy podziemny z miejscami postojowymi na czas trwania przedstawień.



W nowej części będą restauracje, kawiarnie, cocktailbar, bar kawowy, lokale usługowe i handlowe i punkty informacyjne oraz sala ekspozycyjna.



Rozbudowa opery ma kosztować około 104 mln zł.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości