Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed nową substancją psychoaktywną, której popularność w Polsce rośnie. Narkotyk jest niebezpieczny.
"Od kilku miesięcy obserwuje się niepokojący wzrost liczby identyfikacji na polskim rynku niebezpiecznej substancji α-PHiP (α pirolidynoizoheksanofenon), spotykanej także pod nazwami α-PiHP, 4-Me-PVP, 4"M-PVP, „Funky”, „A-PiHP”. Ten syntetyczny katynon jest sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna (NPS) i zawarty w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych" - informuje Główny Inspektor Sanitarny.
Związek jest analogiem substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP (grupa II-P). Ze względu m.in. na opóźnione działanie w porównaniu do α-PVP, substancja α-PHiP stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci. Stosowana samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi substancjami, α-PHiP była przyczyną poważnych zatruć, a nawet zgonów.
Ta silnie uzależniająca substancja przybiera głównie postać proszku i kryształów.
Po zażyciu α-PHiP mogą wystąpić:
Główny Inspektor Sanitarny przestrzega przed dopalaczami, które są oferowane w postaci m.in. proszku, kryształów, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia. "Nie posiadają one gwarancji składu i ilości substancji czynnej. Co istotne, mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia" - pokreśla GIS.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze