Wczoraj o godz. 15.00 na wrocławskim Rynku zabrzmiała pieśń „Gaudeamus igitur”. Osiem chórów już po raz szósty rozpoczęło tym utworem nowy rok akademicki.
Pierwszy raz „Gaudeamus” inaugurował rok akademicki pod pomnikiem hrabiego Fredry w 2004 roku. Połączonymi chórami dyrygował wtedy Artur Wróbel. W 2008 roku batutę przejęła Anna Grabowska-Borys, a w tym roku chóry poprowadziła Małgorzata Sapieha – Musioł, na co dzień kierująca chórem Politechniki Wrocławskiej.
Przybyłych powitał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, a w imieniu rektorów wrocławskich uczelni – Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Mimo niesprzyjającej pogody (na chwilę przed rozpoczęciem zarwał się porywisty wiatr i zaczęło padać) chóry bezbłędnie odśpiewały utwór.
> Zobacz fotogalerię z inauguracji roku akademickiego!
Pieśń studencka „Gaudeamus igitur” zyskała miano hymnu żaków po tym, jak Johannes Brahms włączył ją do swojej „Uwertury akademickiej”. Prawykonanie utworu pod dyrekcją kompozytora odbyło się 4 stycznia 1881 roku we Wrocławiu. W ten sposób Brahms podziękował władzom Uniwersytetu Wrocławskiego za nadanie mu tytułu doktora honorowego uczelni w 1879 roku.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze