Reklama

Chóry zainaugurowały nowy rok akademicki

02/10/2009 00:00

Wczoraj o godz. 15.00 na wrocławskim Rynku zabrzmiała pieśń „Gaudeamus igitur”. Osiem chórów już po raz szósty rozpoczęło tym utworem nowy rok akademicki.

Pierwszy raz „Gaudeamus” inaugurował rok akademicki pod pomnikiem hrabiego Fredry w 2004 roku. Połączonymi chórami dyrygował wtedy Artur Wróbel. W 2008 roku batutę przejęła Anna Grabowska-Borys, a w tym roku chóry poprowadziła Małgorzata Sapieha – Musioł, na co dzień kierująca chórem Politechniki Wrocławskiej.


 









 


Przybyłych powitał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, a w imieniu rektorów wrocławskich uczelni – Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Mimo niesprzyjającej pogody (na chwilę przed rozpoczęciem zarwał się porywisty wiatr i zaczęło padać) chóry bezbłędnie odśpiewały utwór.

Reklama

 


> Zobacz fotogalerię z inauguracji roku akademickiego!


 


Pieśń studencka „Gaudeamus igitur” zyskała miano hymnu żaków po tym, jak Johannes Brahms włączył ją do swojej „Uwertury akademickiej”. Prawykonanie utworu pod dyrekcją kompozytora odbyło się 4 stycznia 1881 roku we Wrocławiu. W ten sposób Brahms podziękował władzom Uniwersytetu Wrocławskiego za nadanie mu tytułu doktora honorowego uczelni w 1879 roku.


Magdalena Bober

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości