Reklama

Jest kandydatka na Honorowego Obywatela Wrocławia. Wskazał ją prezydent Sutryk

10/03/2021 11:16

Prezydent Jacek Sutryk ogłosił swoją kandydaturę na Honorowego Obywatela Wrocławia. W tym roku tytuł miałaby odebrać Renata Mauer-Różańska – dwukrotna złota medalistka olimpijska.

–  Renatę znam bardzo dobrze. Imponuje mi nie tylko jako multimedalistka olimpijska, która wygrywała plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski, ale też jako perfekcjonistka w życiu codziennym i, co może najważniejsze, dobry człowiek – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Mimo wielkich osiągnięć pozostała niezwykle osobą, która stanowi wzór nie tylko dla młodych sportowców – dodaje. 


Renata Mauer-Różańska urodziła się 23 kwietnia 1969 roku w Nasielsku pod Warszawą. W 1989 roku przywdziała barwy Śląska Wrocław. Uczestniczyła w czterech igrzyskach olimpijskich (w Barcelonie, Atlancie, Sydney i Atenach), zdobywając trzy medale: dwa złote oraz brązowy.

Reklama

Jest też trzykrotną medalistką mistrzostw świata i sześciokrotną – mistrzostw Europy. W 1996 roku wygrała Plebiscyt Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski, wyprzedzając Pawła Nastulę, Andrzeja WrońskiegoRoberta Korzeniowskiego.


W latach 2010-18 była radną Rady Miejskiej Wrocławia. Obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki na wrocławskiej AWF.


Doborowe towarzystwo


Co ciekawe, utytułowana wrocławianka przyszła na świat na tej samej porodówce, w Nasielsku, co Tomasz Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą. Jego mamę wieziono do porodu ze Słończewa, a mamę przyszłej mistrzyni w strzelectwie z małej miejscowości  o nazwie Krzyczki Szumne.

Reklama

– Dla mnie to ogromny zaszczyt, słyszeć, że prezydent miasta widzi mnie w gronie ludzi tak zasłużonych dla Wrocławia. To wielkie wyróżnienie i wielka nobilitacja. Nie jestem tylko do końca przekonana, czy na to zasługuję – mówi Renata Mauer-Różańska.


Honorowe Obywatelstwo Wrocławia zostanie nadane 24 czerwca w Święto Wrocławia. W ostatnich latach tytuły Honorowego Obywatela Wrocławia odbierali m.in.: Olga Tokarczuk, prof. Stanisław Kulczyński, Jerzy Woźniak, Bente Kahan, Włodzimierz Jarmundowicz, Jerzy Kapłański, Adolf Juzwenko, Karol Cyryl Modzelewski oraz Kornel Morawiecki.

Reklama

Przypomnijmy, że prezydent Wrocławia i Rada Miejska Wrocławia zapraszają mieszkańców oraz instytucje i organizacje działające na terenie miasta do zgłaszania propozycji kandydatów do przyznania tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia, Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia. Wnioski o nadanie tych wyróżnień można składać do 23 marca. Szczegóły znajdują się tutaj.


mh/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości