Statystyki są rewelacyjne. W ciągu ostatnich 10 lat niemal trzykrotnie spadła liczba kradzionych aut w naszym województwie. Jeszcze dekadę temu z dolnośląskich ulic co miesiąc znikało ponad 400 aut, zaś już w 2009 roku, do sierpnia skradziono "zaledwie" 921 samochodów.
Wiele czynników przyczyniło się do zniknięcia złodziei z naszych ulic. Jednym z lepszych pomysłów okazało się utworzenie w komendach policji specjalnych grup rozpracowujących złodziejskie gangi. Liczba kradzieży zmalała, ponieważ udało się wyłapać i wsadzić do więzień członków tych grup przestępczych. Nasiliła się kontrola podejrzanych o nielegalny proceder osób. Były one sprawdzane niemal przy każdej okazji, zatrzymywane do kontroli drogowych i legitymowane.
Wpływ na dobre wyniki w ściganiu złodziei miała również intensywna edukacja kierowców. Przestali oni parkować w ciemnych uliczkach, nie zostawiają w widocznym miejscu w aucie cennych przedmiotów, a przede wszystkim montują po kilka urządzeń alarmowych.
Wysoką skutecznością odznaczają się akcje prewencyjne Policji. Jedną z nich jest inicjatywa "Stop 24". Kierowca, który do niej przystąpi, deklaruje, że nocą nie porusza się samochodem. Patrol, który o późnej porze zobaczy samochód z odblaskową nalepką akcji, od razu go zatrzyma, wylegitymuje i sprawdzi.
Niektóre akcje Policji przeciw złodziejom samochodów w ostatnich miesiącach:
- 18.06.2009r. - Policjanci wpadli na trop grupy, po tym jak szukali samochodu skradzionego z jednej z wrocławskich ulic. W wyniku prowadzonych działań dotarli do tzw. dziupli samochodowej. Znaleziono tam oprócz skradzionych samochodów również części i akcesoria samochodowe z co najmniej kilkudziesięciu aut oraz urządzenia elektroniczne służące do łamania zabezpieczeń,
- 11.08.2009r. - Policjanci skontrolowali auto, którym jechało czterech mężczyzn. Okazało się, że samochód był kradziony, a w domu jednego z zatrzymanych znaleziono kolejny samochód pochodzący z nielegalnego źródła,
- 24.08.2009r. - Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław Krzyki, realizując sprawę operacyjną, zatrzymali 21-letniego mężczyznę, podejrzanego o kradzież samochodu osobowego, jaka miała miejsce kilka dni wcześniej we Wrocławiu. Ponadto, policjanci ustali, że podejrzany ma na swoim „koncie” jeszcze jedną kradzież auta. W wyniku dalszej realizacji sprawy, policjanci odzyskali dwa skradzione samochody.
- 20.09.2009r. - Dolnośląska i niemiecka policja zatrzymały podczas wspólnej akcji sześć osób podejrzanych o kradzieże aut i samochodowych nawigacji satelitarnych. Dwie osoby zatrzymano we Wrocławiu i Legnicy, a cztery w Berlinie.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze