Reklama

Pociągi KD będą jeździć zgodnie z zasadami eco-drivingu

16/03/2021 14:47

Koleje Dolnośląskie zamierzają podstawić na ekologię. Spółka zamierza wdrożyć zasady eco-drivingu, które mają pozwolić na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej nawet o 5%, co pociągnie za sobą redukcję emisji CO2.

Koleje Dolnośląskie są jednym z pierwszych przewoźników pasażerskich, który postanowił przeprowadzić analizę wdrożenia zasad ekonomicznej jazdy. Cały proces obejmie m.in. analizę obecnego stanu zużycia energii elektrycznej i oleju napędowego, ocenę potencjału oszczędności oraz określenie środków technicznych i organizacyjnych, jakich będzie wymagało wdrożenie systemu.


– Kolej od lat uważana jest za najbardziej ekologiczny środek transportu zbiorowego. Aby zachować ten stan rzeczy, musimy jednak cały czas szukać rozwiązań mających jeszcze większy wpływ na ochronę środowiska. Analizy wskażą, jaki wpływ na jakość przewozów i ograniczenie emisji będzie miał system eco-drivingu. Jeżeli wyniki będą zadowalające, to w następnym kroku planujemy przystąpić do szkoleń wśród naszych maszynistów i wdrożenia nowych zasad – komentuje Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Reklama

Pojęcie eco-driving odnosi się do ekologicznej jazdy, dzięki której maszyniści poprzez świadome prowadzenie pociągu mogą przyczynić się do znacznego ograniczenia zużycia energii. W odróżnieniu od jazdy samochodem, przemyślana technika prowadzenia pociągu ma związek z hamowaniem oraz ruszaniem pojazdem przy największym dopuszczalnym przyspieszeniu. Wdrożenie systemu w przyszłości może przełożyć się na znaczne oszczędności dla przewoźników oraz ograniczenie zużycia energii i poziomu emisji CO2 w regionie.


Europejski Rok Kolei


Zmiany wprowadzane przez przewoźnika wpisują się w założenia Komisji Europejskiej, która ogłosiła 2021 rok „Europejskim Rokiem Kolei”. W porównaniu z transportem drogowym, transport szynowy generuje najniższą emisje dwutlenku węgla. Dzięki inwestycjom taborowym i wykorzystaniu najnowszej technologii, możliwe jest obniżenie poziomu emisji do minimalnych wartości.

Reklama

W październiku 2020 roku Koleje Dolnośląskie zdecydowały się na zakup pociągów hybrydowych, które stanowią ekologiczne rozwiązanie dla kolejnictwa. Zwiększenie floty oraz ekonomiczny sposób prowadzenia pojazdów możne znacznie wpłynąć na ochronę środowiska i ograniczenie emisji CO2 na Dolnym Śląsku.


red.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości