Reklama

Politechnika Wrocławska ma nowe laboratoria [ZDJĘCIA]

19/12/2018 15:10

Na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej otwarto dwa nowe laboratoria. Wyposażone w nowoczesny sprzęt pozwolą m.in. na prowadzenie badań komórek nowotworowych. Korzystać będą z nich także studenci i doktoranci kierunku Inżynieria Biomedyczna.

W Laboratorium Biopomiarów w Nanoskali prowadzone będą m.in. badania mikroskopowe tkanek i biomateriałów, badania komórek nowotworowych oraz zmian DNA pod wpływem czynników fizycznych i farmakochemicznych. 
 
Pracownia została wyposażona m.in. w mikroskop sił atomowych. To rodzaj mikroskopu z sondą skanującą, który umożliwia uzyskanie obrazu danej powierzchni z rozdzielczością rzędu wymiarów pojedynczego atomu. Dzięki temu można badać m.in. pojedyncze nici DNA. To jedyne tego typu urządzenie w regionie.
 
– W laboratorium badamy  więc oddziaływania w nanoskali. Jeżeli np. mamy pacjenta, u którego występują mutacje w konkretnych genach, to chcielibyśmy zobaczyć, czy poprzez zastosowanie odpowiednich leków możemy wyciszyć ten fragment DNA. Do tego właśnie są nam potrzebne tak wysokorozdzielcze pomiary – tłumaczy dr hab. Marta Kopaczyńska, prof. uczelni, kierowniczka pracowni.
 
Laboratorium współpracuje także z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym przy ul. Borowskiej. To właśnie przy użyciu mikroskopu sił atomowych prowadzone są badania m.in. próbek szpiku pobranych od pacjentów z chorobami nowotworowymi.
 
– W ciągu zaledwie kilku godzin możemy stwierdzić na jakie leki pacjent jest wrażliwy. Pozwala to na personalizację terapii i ograniczenie skutków ubocznych chemioterapii – podkreśla prof. Kopaczyńska.
 
W Laboratorium Technik Pomiarowych Optyki Biomedycznej prowadzone będą badania związane z wykorzystaniem technik optycznych do pomiarów różnego rodzaju obiektów biologicznych (próbek komórkowych, bakterii). – Analizujemy tutaj m.in. zmiany współczynnika załamania, zmiany profilów, charakterystykę właściwości optycznych, czyli transmisyjnych i absorpcyjnych obiektów, które mogą posłużyć w celach diagnostycznych u terapeutycznych – wyjaśnia dr inż. Igor Buzalewicz z Katedry Inżynierii Biomedycznej PWr.
 
Na wyposażeniu laboratorium znalazł się m.in. mikroskop konfokalny, który może być wykorzystywany przede wszystkim do oznaczania parametrów komórkowych metodami fluorescencyjnymi w komórkach żywych i utrwalonych. Jego olbrzymią zaletą jest fakt, że można wizualizować co najmniej cztery parametry w tym samym czasie, a więc wybarwić interesujące nas białka w czterech różnych kolorach. Mikroskop został wyposażony m.in. w komorę regulacji temperatury oraz dysze do regulacji poziomu dwutlenku węgla i tlenu.
 
Kolejnym urządzeniem, z którego będą mogli korzystać nasi naukowcy jest holotomograf, czyli urządzenie łączące w sobie technikę holografii cyfrowej i tomografii.
 
– To unikalna technologia, bo pozwala w sposób nieniszczący obrazować różne komórki. Przy użyciu tradycyjnych technik fluorescencyjnych korzystamy z barwinków, które pozostają w komórce, tymczasem przy użyciu holotomografu znakowanie wykonywane jest cyfrowo, bez niszczenia próbki – dodaje dr inż. Buzalewicz.
 
W laboratoriach pracować będą nie tylko nasi naukowcy, lecz także studenci II stopnia i doktoranci kierunku Inżynieria Biomedyczna, którzy nauczą się obsługiwać specjalistyczną aparaturę i będą mogli zrealizować tam swoje prace dyplomowe i doktorskie.
 
Koszt remontu i wyposażenia obu laboratoriów wyniósł ok. 16 mln zł. Kierowniczką Katedry Inżynierii Biomedycznej jest prof. Halina Podbielska.
 
 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości