Od marca za metr sześcienny wody wrocławianie zapłacą 15 groszy więcej, a za metr sześcienny ścieków 47 groszy więcej niż obecnie. Podwyżkę na czwartkowej sesji przegłosowali miejscy radni. Jak tłumaczą urzędnicy, podniesienie cen jest konieczne dla sfinansowania rozbudowy sieci kanalizacyjnej i urządzeń wodociągowych.
Dotychczas mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska za metr sześcienny wody płacili 3 złote 80 groszy, teraz zapłacimy 3,95 złotego. Jeszcze bardzie po kieszeni dotknie nas podwyżka cen ścieków. W ubiegłym roku odprowadzenie metra sześciennego ścieków wynosiło 3,94 zł, w tym roku będzie to już 4 złote i 41 groszy.
Jak podwyżki będą wyglądały na rachunkach? Miesięcznie, przeciętny mieszkaniec Wrocławia zapłaci średnio o około 2 złote więcej. W 2012 roku za wodę + ścieki płaciliśmy odpowiednio: 3,80 + 3,94 zł = 7,74 zł + 8 proc. VAT = 8,36 zł (za metr sześcienny). W tym roku zapłacimy odpowiednio: 3,95 + 4,41 = 8,37 + 8 proc. VAT = 9,03 zł za metr sześcienny.
To da mniej więcej, przy założeniu, że średnio wrocławianin zużywa 3 metry sześcienne wody miesięcznie, podwyżkę opłat za wodę o 45 groszy a prawie 1,50 zł za ścieki. A więc 2 złote więcej na miesiąc.
Urzędnicy tłumaczą, że wygenerowane w ten sposób środki pozwolą na realizację inwestycji. – W ciągu 5 lat uzyskamy z tego tytułu 24 miliony złotych, co pozwoli nam ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej i wkład z Europejskiego Banku Inwestycji. A jeśli wtedy dofinansuje nas Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska łącznie wypracujemy 192 miliony złotych – wylicza Witold Ziomek, wiceprezes MPWiK.
Na co dokładnie pójdą pieniądze? Wodociągowcy chcą przede wszystkim rozbudować północną magistralę wodociągową i wybudować całkowicie nową sieć kanalizacyjną na osiedle Nowe Żerniki czy do budowanego przy ulicy Kosmonautów i Jeżowskiej Nowego Szpitala Wojewódzkiego.
– Przebudowana będzie też m.in. przepompownia na Muchoborze Małym, kolektor na Bystrzycy. Zbudujemy też całkowicie nowy odżelaziacz wody w zakładzie Na Grobli, ponieważ obecne urządzenie pochodzi z XIX wieku – podsumowuje Andrzej Szczęśniak, odpowiedzialny za inwestycje w MPWiK.
Wśród najważniejszych planowanych inwestycji jest też opiewająca na 120 mln zł rozbudowa kanalizacji m.in. na osiedlach Osobowice, Pawłowice, Zgorzelisko, Zakrzów i Bieńkowice, a także przebudowa filtrów piaskowych w kompleksie Na Grobli, która pochłonie 1,6 mln złotych.
Podwyżkę opłat za wodę i ścieki miejscy radni przegłosowali na sesji w czwartek 17 stycznia. Przyjęcie uchwały poprzedziła długa dyskusja i obszerne wyjaśnienia prezesa MPWiK Zdzisława Olejczyka.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze