Reklama

Radni zdecydowali: za wodę i ścieki zapłacimy więcej [SPRAWDŹ NOWE STAWKI]

18/01/2013 00:00

Od marca za metr sześcienny wody wrocławianie zapłacą 15 groszy więcej, a za metr sześcienny ścieków 47 groszy więcej niż obecnie. Podwyżkę na czwartkowej sesji przegłosowali miejscy radni. Jak tłumaczą urzędnicy, podniesienie cen jest konieczne dla sfinansowania rozbudowy sieci kanalizacyjnej i urządzeń wodociągowych.

Dotychczas mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska za metr sześcienny wody płacili 3 złote 80 groszy, teraz zapłacimy 3,95 złotego. Jeszcze bardzie po kieszeni dotknie nas podwyżka cen ścieków. W ubiegłym roku odprowadzenie metra sześciennego ścieków wynosiło 3,94 zł, w tym roku będzie to już 4 złote i 41 groszy.

Jak podwyżki będą wyglądały na rachunkach? Miesięcznie, przeciętny mieszkaniec Wrocławia zapłaci średnio o około 2 złote więcej. W 2012 roku za wodę + ścieki płaciliśmy odpowiednio: 3,80 + 3,94 zł = 7,74 zł + 8 proc. VAT = 8,36 zł (za metr sześcienny). W tym roku zapłacimy odpowiednio: 3,95 + 4,41 = 8,37 + 8 proc. VAT = 9,03 zł za metr sześcienny.

To da mniej więcej, przy założeniu, że średnio wrocławianin zużywa 3 metry sześcienne wody miesięcznie, podwyżkę opłat za wodę o 45 groszy a prawie 1,50 zł za ścieki. A więc 2 złote więcej na miesiąc.



Urzędnicy tłumaczą, że wygenerowane w ten sposób środki pozwolą na realizację inwestycji. – W ciągu 5 lat uzyskamy z tego tytułu 24 miliony złotych, co pozwoli nam ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej i wkład z Europejskiego Banku Inwestycji. A jeśli wtedy dofinansuje nas Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska łącznie wypracujemy 192 miliony złotych – wylicza Witold Ziomek, wiceprezes MPWiK.

Na co dokładnie pójdą pieniądze? Wodociągowcy chcą przede wszystkim rozbudować północną magistralę wodociągową i wybudować całkowicie nową sieć kanalizacyjną na osiedle Nowe Żerniki czy do budowanego przy ulicy Kosmonautów i Jeżowskiej Nowego Szpitala Wojewódzkiego.

– Przebudowana będzie też m.in. przepompownia na Muchoborze Małym, kolektor na Bystrzycy. Zbudujemy też całkowicie nowy odżelaziacz wody w zakładzie Na Grobli, ponieważ obecne urządzenie pochodzi z XIX wieku – podsumowuje Andrzej Szczęśniak, odpowiedzialny za inwestycje w MPWiK.

Wśród najważniejszych planowanych inwestycji jest też opiewająca na 120 mln zł rozbudowa kanalizacji m.in. na osiedlach Osobowice, Pawłowice, Zgorzelisko, Zakrzów i Bieńkowice, a także przebudowa filtrów piaskowych w kompleksie Na Grobli, która pochłonie 1,6 mln złotych.

Podwyżkę opłat za wodę i ścieki miejscy radni przegłosowali na sesji w czwartek 17 stycznia. Przyjęcie uchwały poprzedziła długa dyskusja i obszerne wyjaśnienia prezesa MPWiK Zdzisława Olejczyka.


Jarosław Garbacz/tm

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości