Reklama

Rafał Dutkiewicz stanął na czele Nowej Nadziei. Chce reanimować polską demokrację

27/09/2020 00:56

– Bez naprawy polityki, nie naprawimy Polski i polskiej demokracji – mówił w sobotę były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który stanął na czele stowarzyszenia Nowa Nadzieja. Do współpracy zaprosił m.in. Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołownię. 

W sobotę w Centrum Kongresowym odbyło się walne zgromadzenie członków stowarzyszenia Nowa Nadzieja, na którego czele stanął – powracający do polityki – Rafał Dutkiewicz. Prezydent Wrocławia latach 2002–2018 w trakcie wystąpienia wielokrotnie wymieniał wartości jakie jak godność, wolność, równość, solidarność  i Nowa Nadzieja.


–Bez powrotu do świata wartości, nie odnowimy polityki, która bardzo nisko upadła – jest wyobcowana, zdominowana przez negatywne emocje, poddana populistycznym dążeniom i zamknięta – wyliczał.

Reklama

– Decyzją rządzącej dziś w Polsce partii, oddalamy się od demokracji i Europy, zarówno tej na zachodzie, jak i wschodzie – dodaje.


Były prezydent Wrocławia podkreślał, że demokracja to nie tylko wolne wybory, ale też prawa wszystkich obywateli, w tym mniejszości. – Nikt nie ma prawa ich oceniać, segregować, a tym bardziej potępiać je w imię jakiegokolwiek politycznego interesu – uważa polityk.


– Jesteśmy dramatycznie podzieleni, a źródeł tego podziału jest wiele. Chcemy je odkryć i o nich rozmawiać. Niektóre z nich chcemy zasypać, innym nadać nowy kierunek wypływu, jeszcze inne chcemy ożywić – zapowiada. I dodaje, że nie widzi ważniejszych zadań stojących przed Polakami jako Europejczykami, niż pogłębianie europejskiej integracji i sprostanie wyzwaniom klimatycznym.

Reklama

Dutkiewicz chce reanimować polską demokrację, reaktywując państwo prawa i unikając „podziałów, które czynią którąkolwiek połowę Polaków ludźmi wyobcowanymi”.


W trakcie wystąpienia pozdrowił Rafała Trzaskowskiego, Szymona Hołownię, a także swoich przyjaciół ze stowarzyszenia „Samorządy dla Polski” i prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. – Pozdrawiam Władysława Kosiniaka- Kamysza. Moich przyjaciół z Platformy Obywatelskiej, a też z grona Bezpartyjnych Samorządowców – mówił, zapewniając, że nie widzi w nich rywali, tylko przyjaciół, w których chce widzieć przede wszystkim partnerów we wspólnym dziele. – Musimy się go podjąć. Nazywam go odnową polskiej polityki, odbudową jej sensu – tłumaczy.

Reklama

– Bez naprawy polityki, nie naprawimy Polski i polskiej demokracji. Musimy zacząć od siebie. Ja zaczynam od siebie i dlatego stoję tu dzisiaj – podkreśla. I apeluje, by nie stać z boku. – Nie pozwólmy, by inni za nas decydowali. Nasz świat może być taki, jaki sobie wymarzymy i wywalczymy. Ludzi dobrej woli jest więcej – po obu stronach politycznych podziałów. Jestem tego pewien. To jest właśnie Nowa Nadzieja – zakończył.


Do stowarzyszenia przystąpili m.in..: wiceprezydent Wrocławia Adam Zawada, była wiceprezydent miasta Magdalena Piasecka, a także Andrzej Łoś, Piotr LechKrzysztof Mieszkowski.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości