Reklama

Urzędnicy chcą rozszerzyć strefę płatnego parkowania we Wrocławiu

05/04/2022 20:46

Miasto chce wyznaczyć tysiąc nowych, płatnych miejsc postojowych na kilku osiedlach. Poszerzenie strefy ma odstraszyć kierowców spoza Wrocławia.

- Rady osiedli Szczepin, Tarnogaj, Nadodrze i Ołbin podjęły stosowne uchwały, żeby ulice Jaracza, Inowrocławska, Rybacka, Nyska, Jesionowa, Piękna czy ulice na terenie Parku Henrykowskiego objąć opłatami za parkowanie, a to oznacza też rozszerzenie obecnej strefy płatnego parkowania. Na tych osiedlach chcielibyśmy zainstalować około stu parkomatów i wyznaczyć około tysiąca płatnych miejsc parkingowych - powiedział Patryk Załęczny z biura prasowego Urzędu Miasta Wrocławia.

Rozszerzenie płatnej strefy ma zniechęcić kierowców spoza Wrocławia do parkowania na tych ulicach i zostawiania aut na parkingach Park&Ride. Uchwała rozszerzająca strefę ma być poddana pod głosowanie już podczas najbliższej sesji rady miejskiej (28 kwietnia).

- Nawet jak rozszerzymy strefę, to wcale nie oznacza, że tam od razu pojawią się parkomaty. Najpierw trzeba będzie zaprojektować odpowiednią instalacje zasilającą i zaprojektować miejsca parkingowe - podkreśla Patryk Załęczny. To oznacza, że za parkowanie na ulicach włączonych do strefy trzeba będzie płacić najwcześniej w przyszłym roku.

Na których ulicach parkomaty pojawią się już w tym roku?

- Jesteśmy w trakcie wynoszenia w terenie projektu strefy płatnego parkowania na kolejnym fragmencie Przedmieścia Świdnickiego (w sektorze Piłsudskiego – Tęczowa – Wysoka – Grabiszyńska) oraz Placu Grunwaldzkiego (Grunwaldzka – Piastowska – Sienkiewicza). Prace drogowe, montaż oznakowania oraz elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego potrwają do końca czerwca – poinformowała nas przed kilkoma dniami Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Uruchomienie miejsc płatnych spodziewane jest w lipcu, tuż po zakończeniu odbiorów technicznych wykonanych prac drogowo-montażowych. Oprócz instalacji parkomatów, zmieniana jest organizacja ruchu poprzez wyznaczenie nowych, równoległych miejsc postojowych objętych opłatami. Przedstawicielka ZDiUM wskazała też inne miejsca w których niebawem trzeba będzie płacić. To osiedla: Przedmieście Oławskie, Nadodrze czy Powstańców Śląskich-Radosna.

 Obecny obszar strefy płatnego parkowania został poszerzony decyzją Rady Miejskiej Wrocławia w 2019 roku. W obszarze A i B (ścisłe centrum miasta) opłata obowiązuje cały tydzień w godz. 9-20. A: 7 zł za 1. godz. postoju, 7,30 zł za 2., 7,70 zł za 3. i 7 zł za 4. i każdą kolejną. B: 5 zł za 1. godz. postoju, 5,20 zł za 2., 5,50 zł za 3. i 5 zł za 4. i każdą kolejną. W obszarze C (podstrefy poza centrum) opłata obowiązuje od pon. do pt. w godz. 9-18 i wynosi: 3 zł za 1. godz., 3,10 zł za 2., 3,30 zł za 3. i 3 zł za 4. i każdą kolejną.




Mieszkańcy mogą wykupić abonamenty parkingowe za 10 zł miesięcznie lub 100 zł za rok. Z kolei przedsiębiorcy działający na danym obszarze mogą wykupić abonament za 200 zł miesięcznie lub 2 tys. zł za rok.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości