Miasto chce wyznaczyć tysiąc nowych, płatnych miejsc postojowych na kilku osiedlach. Poszerzenie strefy ma odstraszyć kierowców spoza Wrocławia.
- Rady osiedli Szczepin, Tarnogaj, Nadodrze i Ołbin podjęły stosowne uchwały, żeby ulice Jaracza, Inowrocławska, Rybacka, Nyska, Jesionowa, Piękna czy ulice na terenie Parku Henrykowskiego objąć opłatami za parkowanie, a to oznacza też rozszerzenie obecnej strefy płatnego parkowania. Na tych osiedlach chcielibyśmy zainstalować około stu parkomatów i wyznaczyć około tysiąca płatnych miejsc parkingowych - powiedział Patryk Załęczny z biura prasowego Urzędu Miasta Wrocławia.
Rozszerzenie płatnej strefy ma zniechęcić kierowców spoza Wrocławia do parkowania na tych ulicach i zostawiania aut na parkingach Park&Ride. Uchwała rozszerzająca strefę ma być poddana pod głosowanie już podczas najbliższej sesji rady miejskiej (28 kwietnia).
- Nawet jak rozszerzymy strefę, to wcale nie oznacza, że tam od razu pojawią się parkomaty. Najpierw trzeba będzie zaprojektować odpowiednią instalacje zasilającą i zaprojektować miejsca parkingowe - podkreśla Patryk Załęczny. To oznacza, że za parkowanie na ulicach włączonych do strefy trzeba będzie płacić najwcześniej w przyszłym roku.
Na których ulicach parkomaty pojawią się już w tym roku?
- Jesteśmy w trakcie wynoszenia w terenie projektu strefy płatnego parkowania na kolejnym fragmencie Przedmieścia Świdnickiego (w sektorze Piłsudskiego – Tęczowa – Wysoka – Grabiszyńska) oraz Placu Grunwaldzkiego (Grunwaldzka – Piastowska – Sienkiewicza). Prace drogowe, montaż oznakowania oraz elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego potrwają do końca czerwca – poinformowała nas przed kilkoma dniami Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
Uruchomienie miejsc płatnych spodziewane jest w lipcu, tuż po zakończeniu odbiorów technicznych wykonanych prac drogowo-montażowych. Oprócz instalacji parkomatów, zmieniana jest organizacja ruchu poprzez wyznaczenie nowych, równoległych miejsc postojowych objętych opłatami. Przedstawicielka ZDiUM wskazała też inne miejsca w których niebawem trzeba będzie płacić. To osiedla: Przedmieście Oławskie, Nadodrze czy Powstańców Śląskich-Radosna.
Obecny obszar strefy płatnego parkowania został poszerzony decyzją Rady Miejskiej Wrocławia w 2019 roku. W obszarze A i B (ścisłe centrum miasta) opłata obowiązuje cały tydzień w godz. 9-20. A: 7 zł za 1. godz. postoju, 7,30 zł za 2., 7,70 zł za 3. i 7 zł za 4. i każdą kolejną. B: 5 zł za 1. godz. postoju, 5,20 zł za 2., 5,50 zł za 3. i 5 zł za 4. i każdą kolejną. W obszarze C (podstrefy poza centrum) opłata obowiązuje od pon. do pt. w godz. 9-18 i wynosi: 3 zł za 1. godz., 3,10 zł za 2., 3,30 zł za 3. i 3 zł za 4. i każdą kolejną.

Mieszkańcy mogą wykupić abonamenty parkingowe za 10 zł miesięcznie lub 100 zł za rok. Z kolei przedsiębiorcy działający na danym obszarze mogą wykupić abonament za 200 zł miesięcznie lub 2 tys. zł za rok.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze