Czeka nas spora podwyżka opłat za miejsca na cmentarzach komunalnych we Wrocławiu. Miasto nazywa ją "aktualizacją cen" i tłumaczy rosnącymi kosztami utrzymania nekropolii. Opłaty za miejsca w grobach (także w przypadku przedłużania ich ważności) drożeją średnio o 39 procent.
Za miejsce w pojedynczym grobie ziemnym trzeba będzie zapłacić nie 1300, a aż 1800 zł. To o 38 proc. więcej niż dotąd. Grób dwumiejscowy urnowy w pionie drożeje z 1800 do 2000 zł (o 11%), a czteromiejscowy urnowy - z 2100 do 3500 zł. Zarządzenie prezydenta Wrocławia w tej sprawie czeka już tylko na opublikowanie w dzienniku urzędowym wojewody. Dwa tygodnie później wejdzie w życie.
- Stawki nie były zmieniane od 3 lat, a w tym czasie wszystkie koszty funkcjonowania cmentarzy znacząco wzrosły. Także my płacimy za energię, wodę i odpady, zatrudniamy ludzi, utrzymujemy zieleń i infrastrukturę - mówi w komunikacie Urzędu Miejskiego Wrocławia Bartłomiej Świerczewski, wicedyrektor Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju.
- Nowy cennik nie ma generować zysku, tylko zapewnić możliwość bieżącego utrzymania nekropolii – przekonuje Anna Ciesłowska, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu.
Miasto musi też dostosować się do wyroku sądu, który zabronił Wrocławiowi pobierania opłat za przedłużanie ważności grobów urnowych, murowanych i kolumbariów, a także za dochowanie kolejnych urn lub trumien. Takie miejsca mają być udostępniana na 100 lat od momentu pochówku.
Inaczej jest w przypadku grobów ziemnych - tych tradycyjnych. Te nadal udostępniane są tylko na 20 lat. Opłaty za ich przedłużenie na kolejnych 20 lat są we Wrocławiu takie same, jak za pierwszy pochówek.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
To zacznijmy od genezy problemu pojawienia się obecnej władzy. Kto ją wybierał? PO? PIS? Może PSL? Nawet nie chciało się czterech liter ruszyć aby referendum poprzeć. Więc teraz gorzkie żale kierować do wyborców obecnej władzy
@MikiMeen: nic o mnie nie wiesz. Nie znasz mnie. Zatem jakim prawem zarzucasz mi cokolwiek? Ja byłem jednym tych, którzy zgłosili się do zbierania podpisów pod projektem referendum.
Umiesz czytać ze zrozumieniem? To wiedzą z zakresu czwartej klasy SP. W którym momencie mojej wypowiedzi padła sugestia wobec Twojej osoby?
Nie. To ty pisz ze zrozumieniem, fajansie. Wpisałeś komentarz pod moim postem. To była odpowiedź na niego. Zawarłeś w niej sugestię, że ponieważ nie chciało mi się ruszyć czterech liter, to żebym moje gorzkie żale kierował gdzieś tam. Gdybyś pisał do wszystkich, to nie pod moim postem, tylko rozpocząłbyś własny wątek. I nie zaczynałbyś od szukania "genezy" problemu, bo wtedy twój post nie miałby sensu. Zatem czep się tramwaju, nie mnie.
Sorry ale to nie mój poziom mentalny i nie zamierzam dyskutować z kims kto ma niską samoocenę.
Sutrykowo i wszystko jasne.... Tylko podwyżki i podwyżki. Co za dobre państwo z naszych lokalnych urzędasów - 3 lata bez podwyżek. Rozumiał bym 10 lat. Koszty wzrosły? A kto decyduje o kosztach choćby śmieci? To samo miasto które decyduje teraz z tego tytułu podwyższać opłaty za cmentarz :(
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
To zacznijmy od genezy problemu pojawienia się obecnej władzy. Kto ją wybierał? PO? PIS? Może PSL? Nawet nie chciało się czterech liter ruszyć aby referendum poprzeć. Więc teraz gorzkie żale kierować do wyborców obecnej władzy
@MikiMeen: nic o mnie nie wiesz. Nie znasz mnie. Zatem jakim prawem zarzucasz mi cokolwiek? Ja byłem jednym tych, którzy zgłosili się do zbierania podpisów pod projektem referendum.