Reklama

Wrocławskie szkoły zakazują uczniom korzystania z telefonów

20/05/2024 10:23

Ministerstwo edukacji zastanawia się nad wprowadzenie w szkołach zakazu korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych. Podobne zakazy obowiązują już w niektórych krajach. Polskie przepisy, jeśli wejdą w życie, niewiele zmienią. Większość szkół we Wrocławiu już teraz nie pozwala na korzystanie z telefonów. Regulują to wewnątrzskolne regulaminy.

W marcu całkowity zakaz korzystania z telefonów wprowadziła m.in. Szkoła Podstawowa nr 113 z ul. Zemskej - największa podstawówka we Wrocławiu. Dyrektor Marta Hołub wspomina, iż początkowo w szkole tylko podczas jednej przerwy dzieci miały możliwość korzystań z telefonu. Jednak po konsultacjach z rodzicami, zdecydowano się na całkowity zakaz. - Do takich zmian trzeba przygotować siebie, szkołę, rodziców i uczniów, ale także dać dzieciom coś w zamian. Szkoła przygotowała dla uczniów wiele kącików do spędzania czasu, zapewniając im miejsce do odpoczynku i integracji. Organizowane są przerwy taneczne oraz mini gry, takie jak koszykówka i siatkówka - wylicza dyrektorka.


Swoje regulaminy zakazujące korzystania z telefonów mają też np. podstawówki nr 43 przy Grochowej czy 71 przy Podwalu. Z telefonu nie można tutaj korzystać ani na lekcjach, ani na przerwie. Gdy dziecko chce zadzwonić do rodzica, musi poprosić o zgodę nauczyciela. Podobnie jest w SP nr 45 na Sępolnie. - Nagminne łamanie zasad regulaminu traktowane będzie jako przejaw demoralizacji, naruszenia przyjętych zasad współżycia społecznego w szkole i może skutkować skierowaniem sprawy do sądu rodzinnego - grzmi regulamin szkoły z Podwala.

Reklama

W części szkół zakaz korzystania z komórek dotyczy też nauczycieli. - U nas akurat nauczyciele nie są nim objęci, ale starają się ograniczać korzystanie z telefonów, aby dawać uczniom dobry przykład - mówi Marta Hołub ze Szkoły przy Zemskiej. Dwa miesiące po wprowadzeniu tu zakazu są już pierwsze efekty. - Dzieci spędzają więcej czasu ze sobą, niektóre z nich chętnie sięgają po papierowe książki i aktywnie uczestniczą w zabawach sportowych - wylicza dyrektor.


Nad wprowadzeniem zmian zastanawia się także dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 93 przy Niemcewicza. - Przymierzamy się do tego. Dążymy do zapewnienia dzieciom więcej możliwości zajęć fizycznych, co jest niezwykle ważne u najmłodszych. W planach jest wyposażenie placówki o nowe sprzęty do ćwiczeń i zabaw - mówi dyrektor Joanna Głowińska.


klo, os

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości