Bigos wrocławski - Breslauer Rotkraut
[middle1]Najkrótszy przepis na to danie podał nieodżałowanej pamięci felietonista Aleksander Malak z „Gazety Wrocławskiej”: „bigos po wrocławsku robi się z czerwonej kapusty, jabłek, rodzynek, cytryny, goździków, liści laurowych, czerwonego wina, cukru i trzech łyżeczek maggi”. Mięso nie było konieczne, choć niektórzy dodawali, co widać poniżej.
Nieco bardziej złożony jest przepis, który w swojej książce „Kuchnia Wrocławia” podali Grzegorz Sobel i Barbara Jakimowicz-Klein. Składniki: kg czerwonej kapusty; 2 duże jabłka,1 cebula,100 g rodzynek, 50 g masła, sok z 1 cytryny, 2 goździki, 2 liście laurowe, 1 szklanka czerwonego wytrawnego wina, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 2 łyżki cukru, 2 łyżki soli, świeżo zmielony pieprz, pętko kiełbasy. Kapustę myjemy, usuwamy zwiędłe liście, wykrajamy głąb, drobno siekamy. Jabłka obieramy, wykrajamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Cebulę obieramy i siekamy. Przygotowanie. Kapustę mieszamy w misce z solą, cukrem i sokiem z cytryny. Masło roztapiamy w rondlu i szklimy cebulę. Dodajemy kapustę, a następnie goździki, liście laurowe, jabłka, rodzynki, wino oraz 100 ml wody. Mieszamy i całość dusimy około 2h na małym ogniu. Mąkę ziemniaczaną mieszamy z małą ilością wody i łączymy z kapustą. Na koniec do bigosu dodajemy pieprz, sól oraz pokrojoną w kostkę, usmażoną kiełbasę.