Kolej twierdzi, że zdąży z remontem Dworca Głównego na Euro 2012, na razie nie ma nawet projektu.
Rok temu kolej zapowiadała, że projekt budowlany, bez którego nie może ruszyć remont, będzie znany w czerwcu 2009 roku. Zaraz po zatwierdzeniu projektu miał zostać ogłoszony przetarg.
Tymczasem wśród wrocławskich kolejarzy plotkuje się, że projekt budowlany wciąż nie powstał. Możliwe, że będzie trzeba na niego poczekać jeszcze dwa miesiące. Ma go wykonać warszawska firma Grupa5, która we wrześniu 2008 roku wygrała konkurs na koncepcję architektoniczną remontu.
Kolejarze twierdzą, że w takiej sytuacji renowacja dworca nie ma szans zakończyć się do Euro 2012. Plotkę o tym, że projekt nie jest jeszcze gotowy, potwierdza Michał Wrzosek, rzecznik spółki PKP SA w Warszawie. Jednak Teresa Kolęda, naczelnik wydziału realizacji inwestycji w biurze nieruchomości strategicznych PKP w Warszawie, zapewnia, że projekt budowlany jest już ukończony. - Wszystko idzie zgodnie z planem - powiedziała Kolęda Polsce Gazecie Wrocławskiej.
PKP zapewniają, że już pod koniec sierpnia ogłoszą przetarg na inżyniera kontraktu, zaś w październiku - na generalnego wykonawcę prac. Jeżeli tak się stanie, robotnicy na dworcu mogliby się pojawić w grudniu, a najpóźniej w styczniu przyszłego roku. Według specjalistów taki remont można ukończyć nawet w rok, jeśli zastosuje się nowoczesną technikę i przeznaczy się na to odpowiednią ilość pieniędzy. Problem może się jednak pojawić w sytuacji, kiedy firmy przegrane w przetargu będą protestować.
Kolej przekonuje, że nie musi martwić się o pieniądze. Cały remont Dworca Głównego ma kosztować ponad 162 mln zł, z czego 113 mln zł da Unia Europejska. Pozostała część - prawie 50 mln zł - miała pochodzić ze sprzedaży nieruchomości na Kuźnikach: 9 ha ziemi przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe i działki w okolicach Dworca Świebodzkiego.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze