Reklama

Droga S3 połączy Dolny Śląsk z Czechami. Powstanie tu tunel o długości 2,3 km

26/05/2017 15:43

Rząd podpisał w piątek zgodę na ogłoszenie dwóch zamówień budowy drogi ekspresowej S3 na ostatnim odcinku, czyli między Bolkowem i granicą z Czechami.

 


Droga ekspresowa S3 stanowi element korytarza paneuropejskiego – Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego. Jako fragment europejskiej trasy E65, wiodącej z północy na południe Europy, połączy miasto Malmö w Szwecji z miejscowością Chania w Grecji. 
 
Na terenie Polski będzie miała ok. 480 km i kontynuację na terenie Republiki Czeskiej w postaci drogi D11. Inwestycja jest realizowana w kilku etapach: Nowa Sól - Legnica (A4), Legnica – Bolków (z węzłem) oraz Bolków (bez węzła) - granica Państwa (Lubawka).
 
Ten ostatni zostanie zrealizowany w systemie „projektuj i buduj“. W piątek zapadła decyzja o ogłoszeniu przetargów. Powstaną tam 62 obiektów inżynierskich (w tym m.in. mosty, wiadukty, przejścia dla zwierząt), trzy węzły drogowe (Kamienna Góra Północ, Kamienna Góra Południe i Lubawka), dwa Miejsca Obsługi Podróżnych po obu stronach drogi oraz dwa tunelie drogowe.
 
Dzięki temu na Dolnym Śląsku powstanie jeden z najdłuższych tuneli w Polsce. W Starych Bogaczowicach biegnący wzdłuż drogi ekspresowej S3 tunel przebije się przez zbocze masywu Gór Wałbrzyskich i będzie miał długości ok. 2300 metrów. Wykonany zostanie z dwóch równoległych wyrobisk, czyli dwunawowych tuneli drogowych z jezdniami jednokierunkowymi.
 
Drugi tunel na nowym odcinku S3 powstanie w rejonie miejscowości Gostków, a jego długość wynosić będzie ok. 320m. We wnętrzu obu obiektów zaprojektowan dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy, pas awaryjny na 2,5 m, półmetrową opaskę i szerokie na metr chodniki po obu stronach.
 
- Wykonawca przez rozpoczęciem pracc sporządzi kompletną dokumentację budowlaną, na podstawie której uzyska wszelkie decyzje, w szczególności ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej - mówi Magdalena Szumiata z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

 
GDDKiA planuje oddanie dwóch odcinków drogi S3 do użytku już w przyszłym roku, a trzeciego - w kolejnych latach. To oznacza, że niebawem z Wrocławia do Czech tpojedziemy szybciej i wygodniej - autostradą A4 i nową trasą.
 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości