Reklama

Fatalna jakość powietrza we Wrocławiu. Wojewoda wydał ostrzeżenie

04/04/2022 16:45

Na podstawie wielomiesięcznych pomiarów jakości powietrza wojewoda dolnośląski wydał ostrzeżenie na rok 2022. Samo powiadomienie jest podstawą do ogłoszenia 1 poziomu zagrożenia.

Pierwszy poziom zagrożenia dla Wrocławia ogłosił wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Ostrzeżenie dotyczące jakości powietrza, które ukazało się na stronach Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, powstało na podstawie całorocznych odczytów ze stacji pomiarowej przy ul. wybrzeże Korzeniowskiego we Wrocławiu. 



Analiza wyników pomiarów pyłu zawieszonego PM10 ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska: Legnica -Rzeczypospolitej, Dzierżoniów - Piłsudskiego, Wałbrzych - Wysockiego i Wrocław – Korzeniowskiego za okres od 26.03.2021 r. do 25.03.2022 r. wskazuje na ryzyko przekroczenia w roku 2022 średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 (ponad 35 dni ze stężeniem powyżej 50 µg/m3) na terenie miast: Legnica, Dzierżoniów, Wałbrzych i Wrocław - czytamy w ostrzeżeniu.

Reklama


Odnotowane wyniki i prognoza przekroczenia dopuszczalnego stężenia szkodliwych substancji w powietrzu jest - jak napisał wojewoda - podstawą do ogłoszenia 1 poziomu zagrożenia.


Poziomy zagrożenia określa uchwała Sejmiku Dolnośląskiego “Programy ochrony powietrza dla stref województwa dolnośląskiego”. Poziom pierwszy zagrożenia nakazuje m.in. dyrektorom szpitali, oddziałów ratunkowych, pogotowia i przychodni przygotowanie się do możliwej zwiększonej zachorowalności i związaną z tym koniecznością podjęcia wzmożonych działań przez te placówki. W tym celu szefowie wymienionych instytucji powinni zapewnić odpowiednią liczbę lekarzy. Samorządy gminne natomiast mają obowiązek prowadzenia kontroli gospodarstw domowych pod kątem spalania śmieci i przestrzegania uchwały antysmogowej, a także informowania przekroczeniach norm.

Reklama

W przypadku, gdy smog jest większy, a jakość powietrza pogarsza się jeszcze bardziej uchwała Sejmiku przewiduje wprowadzenie 2 i 3 poziomu zagrożenia. Wiążą się one m.in. z obowiązkiem wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej, zakazem palenia w kominkach, ograniczeniem korzystania z samochodów osobowych, ograniczeniem korzystania z kosiarek spalinowych, grillowania, zakazem wjazdu do miast dla samochodów o masie powyżej 3,5 tony, zakazem aktywności na zewnątrz dzieci i młodzieży w szkołach.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości