Reklama

LEM Photon. Pierwszy elektryczny motocykl zbudowany przez studentów [WIDEO]

10/07/2021 10:04

LEM Photon to pierwszy elektryczny motocykl szosowy, zbudowany przez polskich studentów. Wkrótce wystartuje w konkursie Moto Student na torze w Hiszpanii, gdzie czeka go rywalizacja z 46 zespołami z całego świata.

Studenci i studentki z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych od podstaw zaprojektowali i zbudowali elektryczny motocykl szosowy. LEM Photon już 15 lipca wystartuje w konkursie Moto Student na torze Ciudad del Motor de Aragón w hiszpańskim Alcañiz.


Elektryzujący debiut


Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych działa przy Politechnice Wrocławskiej i zrzesza 60 pasjonatów motoryzacji. Zespół, który zbudował LEMa Photona, tworzy 40 osób. Są to głównie studenci i studentki Politechniki Wrocławskiej, ale także i innych wrocławskich uczelni.

Reklama

– W ostatnich latach budowaliśmy motocykle terenowe, w których bardzo istotne jest m.in. zwinność oraz wysoki moment obrotowy na kole zapewniający dynamiczność podczas jazdy – mówi Jerzy Ciesiołkiewicz, prezes Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych. – Motocykle szosowe poruszają się w zupełnie innych warunkach, stąd w ich konstrukcji ważniejsza jest optymalna geometria i jak najlepsze rozłożenie masy. Jeśli się o to nie zadba, motocykl dla kierowcy będzie niesterowalny a opony będą się dużo szybciej zużywać – dodaje.


LEM Photon to wyścigowy motocykl szosowy z napędem elektrycznym klasy Moto3. Jest wyposażony w silnik synchroniczny z magnesami trwałymi o mocy maksymalnej 42 kW, a jego maksymalna prędkość to 195 km/h.

Reklama


Studenci pracowali nad nim przez kilkanaście miesięcy. Od podstaw zaprojektowali poszycie z włókna węglowego i ramę typu trellis z trzech rodzajów wysokowytrzymałościowej stali chromowomolibdenowej. Autorską konstrukcją jest również tylne zawieszenie pojazdu – oparte na systemie dźwigni.


Motocykl jest też maksymalnie oczujnikowany. Układ telemetryczny składający się m.in. z czujnika ugięcia amortyzatorów, żyroskopu i modułu GPS został od podstaw zaprojektowany przez studentów. Dodatkowo LEM Photon jest wyposażony w kilkanaście wielostopniowych systemów, które reagują na najmniejszą nieprawidłowość, odcinając dopływ prądu.

Reklama

– A to tylko część rozwiązań, które dają nam pewność, że nie dojdzie do poważniejszej awarii. Na przykład nasza bateria jest absolutnie szczelna, nie ma dostępu do powietrza. Umieściliśmy w niej także zawór ciśnieniowy. Wszystko to sprawia, że gdyby doszło do jej zapłonu, kierowcy nic by nie groziło – podkreśla Piotr Minta, lider działu konstrukcji.


Bateria to również od początku do końca autorska konstrukcja studentów. Składa się z prawie 644 ogniw o mocy maksymalnej 36 kW i gromadzi ponad 6,2 kWh energii. Dzięki innowacyjnemu systemowi łączenia ogniw, dochodzi do mniejszych strat w przesyle prądu przy jednoczesnym wysyłaniu prądu o wyższej wartości i minimalizowaniu nagrzewania się baterii.

Reklama

Mistrz za kierownicą


Photona na hiszpańskim torze oporowadzi Krzysztof Borys, 20-letni wrocławianin, wicemistrz Polski SSP300 i dwukrotny zdobywca Pucharu Polski: w klasach Stock Moto 3 i Open Moto 3.


– Dużo czasu i zaangażowania włożyliśmy w to, by kierowca czuł się jak najlepiej na LEM-ie – mówi Albert Iwanicki, lider działu mechaniki. – Dlatego zanim zaczęliśmy projektowanie, zaprosiliśmy Krzyśka na testy ergonomii. Usiadł w specjalnie skonstruowanym przez nas stanowisku i oceniał np. czy woli kierownicę wyżej czy niżej, czy poduszki są odpowiednie, a może trzeba zmienić szerokość itp. Pożyczyliśmy też jego prywatny motocykl na dwa tygodnie i wykonaliśmy skan 3D, by móc porównać do niego LEM-a.

Reklama

Prace nad pojazdem studenci realizowali po części garażowo, a po części w laboratorium na kampusie politechniki Wrocławskiej. Gotowego Photona młodzi konstruktorzy testowali na torach w Starym Kisielinie i w Poznaniu. Wyniki są ich zdaniem bardzo zadowalające.



– Nie ukrywamy, że mimo debiutu w tych zawodach mierzymy w podium – zaznacza Jerzy Ciesiołkiewicz. – Wierzymy w dobry wynik nie tylko ze względu na rezultaty dni testowych, ale także w związku z dużym doświadczeniem, jakie zebraliśmy z poprzednimi Lekkimi Motocyklami Elektrycznymi. Celujemy też w nagrodę dla Rookie Team, czyli najlepszego zespołu debiutującego na zawodach.

Reklama

Zawody Moto Student w hiszpańskim Alcañiz zaczną się 15 lipca i potrwają cztery dni. W konkursie weźmie udział 70 studenckich zespołów z czterech kontynentów. 46 z nich będzie startować motocyklami elektrycznymi.


– Na zawodach w Barcelonie od lat byliśmy w czołówce zespołów, zawsze przywożąc stamtąd nagrody. Jest takie powiedzenie: jeśli jesteś najlepszy w grupie, to znaczy, że czas zmienić grupę – mówi Michał Skraburski z KN PiRM. – Uznaliśmy więc, że musimy spróbować czegoś nowego, jeśli nie chcemy stać w miejscu – dodaje.

Reklama

Zespół z Wrocławia czeka jednak nie tylko wyścig. O ostatecznym wyniku zadecydują też pozostałe konkurencje: punktowane prezentacje techniczne i biznesowe, testy przyspieszenia, hamowania przy prędkości 80 km/h oraz tzw. rain test, czyli polewanie motocykla wodą w celu sprawdzenia jego szczelności i bezpieczeństwa pod kątem ewentualnych przebić prądu. Suma punktów z wszystkich kategorii wyłoni zwycięzców.


ks/mat. prasowe

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości