We Wrocławiu została powołana Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema. Jej laureat bądź laureatka, wyróżniający się wizjonerstwem i kreatywnością w dziedzinach nauki i inżynierii otrzyma 100 tysięcy złotych. Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 15 października.
Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema została ustanowiona dla upamiętnienia 100. rocznicy urodzin tego wybitnego polskiego pisarza fantastyki naukowej i doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej.
– Nawet jeśli ktoś nigdy nie czytał jego książek, to Stanisław Lem jest postacią na tyle sławną, że w potocznym rozumieniu powszechnie kojarzony jest jako wizjoner, futurysta łączący świat techniki z przyszłością cywilizacji – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. – Przesłanie wynikające z jego twórczości powinny mieć też na uwadze na przykład osoby kierujące politechniką, ponieważ uczelnia techniczna ma być odpowiedzialna nie tylko za tworzenie nowych technologii, lecz także troszczyć się o to, jaki będzie to miało wpływ na człowieka i naszą cywilizację – dodaje.
Nagroda im. Stanisława Lema jest skierowana do naukowców, którzy nie ukończyli jeszcze 40. roku życia, studiujących lub prowadzących badania w Unii Europejskiej i krajach stowarzyszonych, biorących udział w programie Horyzont Europa. Będzie przyznawana corocznie za niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.
– Politechnika Wrocławska ma bardzo silne aspiracje europejskie. Jesteśmy na tyle poważną uczelnią, żeby nasi naukowcy nie tylko czerpali korzyści z faktu, że Polska jest w Europie, ale też żeby trochę tej Europie dać od siebie. Dlatego ta nagroda jest skierowana do młodego europejskiego naukowca, który ma przed sobą przyszłość, a nie powinna być traktowana jako podsumowanie kariery – podkreśla prof. Arkadiusz Wójs.
Laureata bądź laureatkę wybierze kapituła, w skład której wchodzi sześcioro zagranicznych badaczy, sześcioro naukowców z Politechniki Wrocławskiej oraz syn Stanisława Lema. Są to:
– Skład kapituły jest bardzo zróżnicowany, dlatego ufam, że będziemy mieli nie tylko świetnych kandydatów, ale że wybrany zostanie też wspaniały zwycięzca – podkreśla rektor Politechniki Wrocławskiej.
Aby wziąć udział w konkursie Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema, należy do 15 października złożyć kapitule nominacje zawierające opis odkrycia lub osiągnięcia, listę publikacji wraz z listami polecającymi. Zwycięzcę poznamy 15 listopada podczas Święta Politechniki Wrocławskiej.
Laureat bądź laureatka otrzyma certyfikat oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych. Zostanie również zaproszony do odwiedzenia Politechniki Wrocławskiej na 1-2 tygodnie w kolejnym roku (wszystkie koszty są pokrywane przez fundatora nagrody) w celu poprowadzenia wykładów i seminariów, a także na spotkania z młodymi naukowcami Academia Iuvenum i organizacjami studenckimi.
Więcej o plebiscycie można przeczytać na oficjalnej stronie Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze