Reklama

Nowa nagroda dla naukowców na wrocławskiej uczelni. Mówią o niej "polski Nobel"

19/02/2021 07:39

Na Uniwersytecie Wrocławskim od tego roku będzie przyznawana Nagroda Heisinga. Pierwszego laureata tej najwyższej finansowej nagrody naukowej w Polsce poznamy 1 października.

UWr ogłosił, że w tym roku przyzna po raz pierwszy najwyższą nagrodę finansową w polskiej nauce. 200 tys. złotych trafi do jednego z naukowców, wytypowanych przez senaty najlepszych polskich uczelni, biorących udział w programie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza. „Nagroda Heisiga" bywa już nazywana polskim odpowiednikiem Nagrody Nobla.


Profesor Norbert Heisig to niemiecki lekarz, który urodził się w 1933 r. w Breslau. Studia medyczne łączył z filologią klasyczną na uniwersytetach we Fryburgu, Tybindze i Hamburgu. W 2000 r. przeszedł na emeryturę i zaangażował się m.in. we wsparcie środowiska akademickiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Z jego inicjatywy odmalowano m.in. barokowe sklepienie w Oratorium Marianum w gmachu głównym UWr. Teraz staje się fundatorem najwyższej nagrody finansowej dla polskiego naukowca.

Reklama

- Po raz pierwszy przyznamy ją w październiku 2021 roku. W tej chwili senaty 20 polskich uczelni debatują, jakie zgłosić kandydatury. Faktycznie 200 tys. zł to najwyższa polska nagroda dla naukowca i - co istotne - laureat będzie mógł zrobić z pieniędzmi, co mu się podoba. W to nie wnikamy, zależy nam natomiast, by nagrodzić osobę, której badania maja wpływ na naukę na poziomie światowym - tłumaczy rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Przemysław Wiszewski.


Prof. Eugeniusz Zych, chemik, jeden z czołowych światowych specjalistów od luminoforów i prorektor UWr ds. badań naukowych, dodaje: - Chcemy, by te najlepsze polskie uczelnie, takie jak Uniwersytet Wrocławski, brały udział w światowym wyścigu naukowym. Bo takie badania prowadzimy i nie mówię tutaj nic „na wyrost”. Nasi fizycy, chemicy, biotechnolodzy, ale także przedstawiciele nauk społecznych i humanistycznych często są członkami najlepszych światowych zespołów badawczych. To, czego polskiej nauce brakuje, to „równania do góry”. Tego, byśmy mieli zawodników na równym, wysokim poziomie, a nie jedynie nielicznych światowej klasy solistów.

Reklama

Już wiadomo, że lokalnie, oprócz UWr, swoje kandydatury do nowej nagrody zgłoszą Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Przyrodniczy. Ale uczelnia czeka na zgłoszenia również z pozostałych 17 polskich Uczelni Badawczych. Następnie, w kilkustopniowym postępowaniu konkursowym powołana przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego kapituła wyłoni pierwszego laureata Nagrody Heisiga. Jej uroczyste wręczenie nastąpi 1 października 2021 r. Nagroda ma być przyznawana co dwa lata.


mgo/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości