Reklama

A może rzucić wszystko i zostać księciem? Piękny dolnośląski pałac wystawiony na sprzedaż


To jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Jeleniej Góry. Jest do kupienia! Wystawiona za 13,5 miliona złotych nieruchomość to ponad 2,2 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni i rozległy park. XIX-wieczny pałac powstał dzięki inicjatywie fabrykanta, Richarda von Kramsta, a w trakcie drugiej wojny światowej był wykorzystywany przez członków NSDAP. Dziś działa tu hotel i SPA.


Pałac na wzgórzu z widokiem na Karkonosze

Czy można wyobrazić sobie piękniejszy widok o tej porze roku? Pałac Paulinum znajduje się w miejscu, skąd można podziwiać panoramę okolicznych gór oraz złota jesień. Usytuowany jest na malowniczym wzgórzu, obrzeżach Jeleniej Góry, skąd prowadzi droga na pobliski Karpacz. Otacza go 12 h park i znajduje się w odległości ok. 3 km od  ścisłego centrum miasta.

Niezwykła historia pałacu Paulinum

Wyjątkowy obiekt powstał z inicjatywy bogatego przemysłowca, Richarda von Kramsta. Zajmował się produkcją tkanin z lnu, na czym zbił fortunę. W połowie XIX wieku zdecydował o zakupie rozległego folwarku i polecił założenie parku, a następnie pałacu, którego budowę ukończono w 1872 roku. Fabrykat przez 17 lat mieszkał w nieistniejącym już folwarku, bo tyle czasu zajęło drezdeńskiemu architektowi stworzenie rezydencji w stylu zamkowo-dworskim. Po śmierci Richarda von Kramsta właścicielem pałacu został Oscar Caro. Jego ojciec był właścicielem odziedziczonej później przez niego huty na Śląsku, którą wspólnie z bratem rozwijali. Na początku XX wieku byli właścicielami  przedsiębiorstwa Deutscher Eisenhandel AG, którego wartość wyceniano na 23 mln marek.

Reklama

(fot. Jerzy Myrna)

Oscar Caro w którymś momencie zdecydował o opuszczeniu Śląska i wspólnie z żoną zamieszkał w jeleniogórskim pałacu, który zmodernizował i przebudował w eklektycznym stylu. Nad całością czuwał  Karol Grosser, odpowiedzialny za projekt hotelu Monopol oraz Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju. Caro mieszkał w nim aż do swojej śmierci. W 1931 roku rezydencja została zakupiona przez Niemiecki Front Pracy i zaadaptowana przez NSDAP jako ośrodek szkoleniowy, również adeptów Hitlerjugend.

Reklama

Po wojnie, we wrześniu 1945 roku pałac stał się składnicą dla wielu dzieł sztuki, a w latach 50. z inicjatywy władz PRL-u powstało tu kasyno oficerskie. W latach 90. rezydencja należała do Agencji Mienia Wojskowego, która odsprzedała ją prywatnej spółce. Cały obiekt odremontowano i zamieniono w luksusowy hotel. 

Pałac Paulinum jest wystawiony na sprzedaż

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Jeleniej Góry, który jest do kupienia. Wystawiona za 13,5 miliona złotych nieruchomość to ponad 2,2 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni i rozległy park. W pałacu od wielu lat działa hotel oraz centrum konferencyjne. Obiekt odnowiono w 2004 roku pod okiem konserwatora zabytków. Wewnątrz znajduje się 30 pokoi oraz apartamentów, strefa SPA z grotą solną, sauną oraz jacuzzi. 

Reklama

(fot. Jerzy Myrna)

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/10/2025 18:18
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości