To jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Jeleniej Góry. Jest do kupienia! Wystawiona za 13,5 miliona złotych nieruchomość to ponad 2,2 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni i rozległy park. XIX-wieczny pałac powstał dzięki inicjatywie fabrykanta, Richarda von Kramsta, a w trakcie drugiej wojny światowej był wykorzystywany przez członków NSDAP. Dziś działa tu hotel i SPA.
Czy można wyobrazić sobie piękniejszy widok o tej porze roku? Pałac Paulinum znajduje się w miejscu, skąd można podziwiać panoramę okolicznych gór oraz złota jesień. Usytuowany jest na malowniczym wzgórzu, obrzeżach Jeleniej Góry, skąd prowadzi droga na pobliski Karpacz. Otacza go 12 h park i znajduje się w odległości ok. 3 km od ścisłego centrum miasta.
Wyjątkowy obiekt powstał z inicjatywy bogatego przemysłowca, Richarda von Kramsta. Zajmował się produkcją tkanin z lnu, na czym zbił fortunę. W połowie XIX wieku zdecydował o zakupie rozległego folwarku i polecił założenie parku, a następnie pałacu, którego budowę ukończono w 1872 roku. Fabrykat przez 17 lat mieszkał w nieistniejącym już folwarku, bo tyle czasu zajęło drezdeńskiemu architektowi stworzenie rezydencji w stylu zamkowo-dworskim. Po śmierci Richarda von Kramsta właścicielem pałacu został Oscar Caro. Jego ojciec był właścicielem odziedziczonej później przez niego huty na Śląsku, którą wspólnie z bratem rozwijali. Na początku XX wieku byli właścicielami przedsiębiorstwa Deutscher Eisenhandel AG, którego wartość wyceniano na 23 mln marek.

(fot. Jerzy Myrna)
Oscar Caro w którymś momencie zdecydował o opuszczeniu Śląska i wspólnie z żoną zamieszkał w jeleniogórskim pałacu, który zmodernizował i przebudował w eklektycznym stylu. Nad całością czuwał Karol Grosser, odpowiedzialny za projekt hotelu Monopol oraz Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju. Caro mieszkał w nim aż do swojej śmierci. W 1931 roku rezydencja została zakupiona przez Niemiecki Front Pracy i zaadaptowana przez NSDAP jako ośrodek szkoleniowy, również adeptów Hitlerjugend.
Po wojnie, we wrześniu 1945 roku pałac stał się składnicą dla wielu dzieł sztuki, a w latach 50. z inicjatywy władz PRL-u powstało tu kasyno oficerskie. W latach 90. rezydencja należała do Agencji Mienia Wojskowego, która odsprzedała ją prywatnej spółce. Cały obiekt odremontowano i zamieniono w luksusowy hotel.
To jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Jeleniej Góry, który jest do kupienia. Wystawiona za 13,5 miliona złotych nieruchomość to ponad 2,2 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni i rozległy park. W pałacu od wielu lat działa hotel oraz centrum konferencyjne. Obiekt odnowiono w 2004 roku pod okiem konserwatora zabytków. Wewnątrz znajduje się 30 pokoi oraz apartamentów, strefa SPA z grotą solną, sauną oraz jacuzzi.

(fot. Jerzy Myrna)
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze