To zdecydowanie jedna z najbardziej malowniczych atrakcji w okolicy. Zamek Leśna Skałą w Szczytnej został wybudowany w połowie XIX wieku przez hrabiego Hochberga i wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Widoki z tarasu zapierają dech w piersiach, ale o zwiedzaniu wnętrz na razie można zapomnieć.
Neogotycki zamek z basztami i wieżyczkami, przypominający bajkową scenerię powstał w 1837 roku z inicjatywy hrabiego i majora Leopolda von Hochberga. Śląski arystokrata odziedziczył spory majątek po ojcu i choć jego matka nie miała szlacheckich korzeni, to ambitnemu mężczyźnie udało się ziścić marzenia o budowie zamku. Leopold zrobił piorunującą karierę w wojsku, a później osiadł w posiadłości na skale, czyniąc z niej centrum życia towarzyskiego. Organizował liczne spotkania arystokracji oraz polowania, na których nie mogło zabraknąć najwybitniejszych przedstawicieli śląskiej elity. Po śmieci właściciela w 1843 roku cały majątek przejęła jego siostra, a czasy prosperity zamku minęły bezpowrotnie. W 1860 roku włości odkupili właściciele pobliskiej huty, bracia Rohrbachowie i to za ich panowania dobudowano kaplicę.
Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny, którego założycielem był Jan Berthier, przejęło zamek po Rohrbachach. Chcieli stworzyć w tym miejscu kalwarię, do której pielgrzymowaliby wierni, ale ich działania przerwała wojna. Po 1945 roku we wnętrzach zamku utworzono Dom Pomocy Społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn, który działał w tym miejscu przez kilkadziesiąt lat. W 2006 roku decyzją Komisji Majątkowej zamek Leśna wrócił do Misjonarzy Świętej Rodziny, a w 2020 roku zlikwidowano dom opieki.
Po tym czasie posiadłość oddano do użytku zwiedzającym, choć z uwagi na trwające remonty oraz słabą organizację nie zawsze udawało im się wejść do środka. Dojazd do pałacu do dziś jest słabo oznaczony, a informacje w sieci nie są na bieżąco aktualizowane. Na miejscu widnieje tylko kartka z napisem: "Zamek jest niedostępny dla zwiedzających".
Przed powstaniem zamku, z inicjatywy Fryderyka Wilhelma II wybudowano fort, będący częścią planu obronnego na terenie Gór Stołowych. W jego skład wchodziły Twierdza Kłodzko, Twierdza Srebrna Góra, Fort Karola, Fort na Szczytniku, Fort Fryderyka oraz Bateria nad Pasterką. Fort na Szczytniku powstał w latach 1790-1791, a jego głównym zadaniem było wszczęcie alarmu w razie zagrożenia ze stron cesarskich.
Co zachęca turystów do odwiedzin zamku w Leśnej? Możliwość zobaczenia posiadłości z zewnątrz, która jest usytuowana na wysokości 589 m n.p.m. i posiada taras widokowy, umożliwiający podziwianie panoramy Gór Stołowych, Bystrzyckich i Orlickich. Dookoła znajdują się także, charakterystyczne dla regionu piaskowce, które tworzą ciekawe formacje skalne.
Do zamku Leśna możemy dotrzeć piechotą, spacerując na górę Szczytnik z jego podnóża żółtym szlakiem lub samochodem. Na miejscu znajduje się niewielki, bezpłatny parking, a na teren zamku prowadzi zabytkowa brama. Po jej przekroczeniu natrafimy na zabytkowy ogród z rzeźbami oraz pierwotną bramę wjazdową z figurą Jana Nepomucena.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze