Reklama

Ponad pół miliona Dolnoślązaków w przyszłym roku nie będzie miało czym dojechać do pracy i szkoły?

20/12/2025 10:02

- Pierwszy raz powiaty nie dostały pieniędzy na dofinansowanie komunikacji autobusowej. Tylko jeden został łaskawie obdarowany – grzmią starostowie z Dolnego Śląska. – Nie wiem, czy pani wojewoda zdaje sobie sprawę, że przecież to oznacza, iż od stycznia nie będzie nas stać na transport, a to realnie licząc pond 500 tysięcy ludzi w regionie pozostanie bez dostępu do jakiejkolwiek komunikacji publicznej.

Chodzi tutaj o dofinansowanie komunikacji autobusowej z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA), wspierający samorządy w uruchamianiu linii użyteczności publicznej. Są to dopłaty nie przekraczające  3 zł/km. Na szczeblu regionalnym pieniądze te rozdziela wojewoda.

Jak istotna to dopłata? Przy poprzednim rozdziale starosta oleśnicka twierdziła, że dotacja na połączenia autobusowe dla powiatu oleśnickiego wynosi 50 proc. kosztów, które ponosi ten samorząd.

A teraz pieniądze trafił tylko do gmin i jednego powiatu - karkonoskiego. – Jeszcze nigdy tak masowo nas nie pominięto - skarżą się starostowie.

Reklama

Przy ostatnim podziale dopłaty nie otrzymały wnioski złożone przez powiaty: kłodzki, kamiennogórski, bolesławiecki (w partnerstwie ze złotoryjskim i lwóweckim, średzki, milicki, oleśnicki, lubański, lubiński (w partnerstwie z polkowickim i legnickim oraz jaworski.

Dolnośląski Urząd Wojewódzki uspokaja, że powinny być jeszcze dodatkowe pieniądze.

Jak przekazano portalowi tuwroclaw.com, wojewoda dolnośląska podjęła działania na rzecz zwiększenia środków z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na 2026 rok. Do Ministra Infrastruktury został skierowany wniosek o uruchomienie środków z rezerwy Funduszu w kwocie 19 929 779,66 zł. To środki potrzebne, aby objąć dopłatą wszystkich organizatorów transportu publicznego, dla których zabrakło pieniędzy w podstawowym limicie.

Reklama

- Na 2026 rok województwu dolnośląskiemu przyznano 45 328 773,95 zł. W naborze zgłosiło się 66 organizatorów – informuje Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Wojewody Dolnośląskiego. - Przyznana pula pozwoliła na pełne sfinansowanie 53 wniosków, a jeden kolejny, Powiatu Karkonoskiego, został dofinansowany częściowo, kwotą 1 959 004,74 zł. Powiat Karkonoski otrzymał środki, ponieważ zgodnie z przepisami kolejny wniosek, który przekracza dostępny limit, realizowany jest do wysokości pozostałej puli. W tym przypadku był to wniosek z najwyższą liczbą punktów spośród tych, które nie mieściły się już w pełnym finansowaniu.

Według urzędnika, dla pozostałych 12 powiatów zabrakło środków na łączną kwotę 19 929 779,66 zł. Dlatego wojewoda wystąpiła o uruchomienie rezerwy FRPA. Podobne działania zostały podjęte w na początku tego roku. 1 stycznia 2025, chwilę po północy, wojewoda złożyła drogą elektroniczną wniosek o zwiększenie środków, co zakończyło się przyznaniem dodatkowego finansowania i objęciem dopłatą wszystkich samorządów.
 

Reklama

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 20/12/2025 10:06
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Qutass 2025-12-20 13:30:29


    Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości