Reklama

W piekarni zamiast chleba powstaje... sztuka

30/10/2023 10:16

Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu im. J. Grotowskiego mieści się w dawnym budynku starej piekarni garnizonowej na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Dzięki funduszom unijnym możliwe było zaadaptowanie i wyposażenie zaniedbanych pomieszczeń na potrzeby współczesnego teatru.


 Instytut im. Jerzego Grotowskiego jest miejską instytucją kultury realizującą przedsięwzięcia artystyczne, badawcze i edukacyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, które odpowiadają na wyzwania postawione przez praktykę twórczą Jerzego Grotowskiego.


Sztuki wizualne i muzyka


Miejscem tych działań stało się Centrum Sztuk Performatywnych. Odbywają się w nim wydarzenia o charakterze performatywnym - spektakle teatralne, koncerty muzyczne, widowiska łączące muzykę i sztuki wizualne, konferencje czy wykłady. Centrum swoją działalność zainaugurowało 24 kwietnia 2019 roku spektaklem „The Prisoner” Petera Brooka i Marie-Helene Estienne.

Reklama

Od tego czasu gościło tu wiele wydarzeń artystycznych, np. festiwale Teatru na faktach, przegląd spektakli inspirowanych tekstami Tadeusza Różewicza czy premiera „Empuzjonu”, adaptacji powieści Olgi Tokarczuk w reżyserii Roberta Talarczyka. W starej piekarni swoją scenę znalazły również Teatr Pantomimy oraz Teatr Polski w Podziemiu.


Specjalistyczne wyposażenie


Aby Centrum mogło działać, potrzebne było odpowiednie wyposażenie umożliwiające realizację nowoczesnych projektów z obszaru teatru i sztuk wizualnych. Zainstalowane zostały tu profesjonalne systemy teatralne: oświetleniowy, nagłośnieniowy, multimedialny i sceniczny, w tym najnowocześniejszy sprzęt do video mappingu. Powstał też system ruchomych widowni na 400 miejsc, który pozwala na dowolną aranżację przestrzeni studyjnej.

Reklama

- Mamy teraz specjalistyczne wyposażenie, które umożliwia realizację, każdego nowoczesnego przedsięwzięcia teatralnego – mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. J. Grotowskiego, założyciel i lider Teatru ZAR, reżyser, aktor. - W Centrum odbywają się prezentacje gościnnych spektakli czy koncertów zespołów nie tylko z Polski, ale także Europy i świata.


O tym, jak widzowie oceniają to niecodzienne miejsce najlepiej przekonać się w mediach społecznościowych. Katarzyna: „Pięknie odrestaurowane miejsce, połączenie nowoczesności z zabytkowym miejscem, przed wejściem ławeczki gdzie można spocząć, duża, wygodna widownia”.

Reklama

Snovid: „Byłem na spektaklu teatralnym i wrażenie zostało spotęgowane świetną akustyką sali i dyskretnym pięknem ceglanych ścian. Ławki są ustawione amfiteatrowo, nikt nikomu nie zasłania. Na zewnątrz sali wystawa znakomitych zdjęć”.


R G Dziubasiński: „Miejsce kilka lat temu, jak to się ładnie mówi, zostało odnowione. Scena nieduża, ale dla Teatru Pantomimy w sam raz. Polecam”.


Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego



UMWD

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości