Reklama

We Wrocławiu będzie Nowy Szpital Onkologiczny. Rośnie liczba chorych na raka

17/05/2017 15:56

Samorząd województwa podjął decyzję o budowie Nowego Szpitala Onkologicznego. Powołano zespół odpowiedzialny za przygotowanie i realizację inwestycji, której koszt przekroczy 400 mln zł. Obiekt ma powstać za 6 lat przy skrzyżowaniu ul. Kosmonautów i projektowanej Alei Stabłowickiej.

Dolnośląskie szpitale onkologiczne przyjmują ok. 80 tys. pacjentów rocznie. Prognozuje się, że do 2024 roku liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć nawet o 20 proc. Samorząd chce, do tego czasu inwestycja była gotowa.


− Jeszcze w tym roku planujemy podpisać umowę na wykonanie projektu budowlanego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za rok będziemy mogli rozpocząć prace Chcemy, by nowy szpital onkologiczny zaczął przyjmować pierwszych pacjentów w 2023 roku – zapowiada marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Reklama

W Nowym Szpitalu Onkologicznym pacjenci będą mieli zapewnione kompleksowe leczenie nowotworów na każdym etapie choroby. Powstanie tam blok operacyjny na 10-12 sal, gdzie rocznie przeprowadzanych będzie około 10 tys. zabiegów. Szpital pomieści maksymalnie 600 łóżek. Planuje się również otwarcie przychodni przyszpitalnej z 25 poradniami specjalistyczymi.


Powstał zespół nadzorujący inwestycję


Budowa będzie trwała około pięciu lat. Realizacja inwestycji wymaga stałego monitorowania i nadzoru. Właśnie tym będzie zajmował się powołany we wtorek zespół, w skład którego wchodzą m.in.: przewodniczący Jerzy Michalak − członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Jarosław Maroszek − dyrektor Departamentu Zdrowia i Promocji Województwa, Adam Maciejczyk − dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, Paweł Zawadzki - pełnomocnik ds. rozwoju DCO, Andrzej Woźny − dyrektor Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu, prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz − dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu oraz prof. dr hab. Andrzej Lange − dyrektor Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Centrum Dawców Szpiku, a także przedstawiciel prezydenta Wrocławia.

Reklama

− Poprawa warunków leczenia nowotworów to jeden z priorytetów działań samorządu w ochronie zdrowia. W ostatnich latach otworzyliśmy nowe filie DCO w Legnicy i Jeleniej Górze. Niebawem otworzymy Breast Unit, pierwsze w regionie Centrum Chorób Piersi. Nowy obiekt zwiększy komfort pacjentów i pozwoli na rozszerzenie zakresu leczenia nowotworów – mówi wicemarszałek Jerzy Michalak.


Poszerzona oferta leczenia


Szpital powstanie przy skrzyżowaniu ul. Kosmonautów i projektowanej Alei Stabłowickiej we Wrocławiu, w bezpośrednim sąsiedztwie Dolnośląskiego Szpitala Wojewódzkiego im. Marciniaka. Docelowo przeniesione zostaną do nowego obiektu wszystkie oddziały, poradnie i pracownie Dolnośląskiego Centrum Onkologii oraz Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc.

Reklama

−  Rozwinięta zostanie część ambulatoryjna, czyli chemioterapia i radioterapia, oraz diagnostyczna. Planujemy rozszerzenie leczenia o nowotwory układu moczowo-płciowego, głowy i szyi oraz centralnego układu nerwowego i skóry. Istotnym elementem działalności nowego szpitala będzie także część dydaktyczna i naukowa  – zapowiada dr Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu.


Koszt inwestycji szacuje się na 440 mln zł., z czego 300 mln ma zostać przeznaczone na budowę obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu, a 140 mln - na wyposażenie. Środki  na inwestycję będą pochodziły m.in. z budżetu województwa, środków własnych DCO, funduszy unijnych i źródeł zewnętrznych.

Reklama

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości