Reklama

Wrocław: chłód z elektrociepłowni zastąpi klimatyzację? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

21/06/2017 14:49

Firma Fortum zajmująca się we Wrocławiu dostarczaniem ciepła sieciowego testuje ciekawe rozwiązanie. W nowo otwartym Laboratorium Ciepła i Chłodu wspólnie z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej ma zostać opracowana koncepcja, która umożliwi produkcję „chłodu”, który w okresie letnim mógłby zostać wykorzystywany do obniżania temperatury w pomieszczeniach.

Uruchomiona w środę instalacja badawcza pozwala na produkcję chłodu z ciepła sieciowego. Projekt jest prowadzony we współpracy z Politechniką Wrocławską i ma na celu opracowanie efektywnego oraz ogólnie dostępnego rozwiązania, które pozwoli na zagospodarowanie ekologicznego ciepła sieciowego przez cały rok. W początkowej fazie nowoczesne urządzenie będzie zaopatrywało w chłód jedną z wrocławskich restauracji.


– Jesteśmy przekonani, że efektywne ogrzewanie i chłodzenie budynków będzie odgrywać istotną rolę w zrównoważonym rozwoju miast. Produkcja chłodu z ciepła sieciowego pozwoli nie tylko na wykorzystanie ciepła produkowanego w elektrociepłowniach latem, ale również umożliwi ograniczenie zużycia energii elektrycznej, której w okresach letnich zużywamy coraz więcej, na przykład do zasilania klimatyzatorów. Tym samym pozytywnie wpłynie również na środowisko naturalne – podkreśla Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w firmie Fortum.

Reklama

Laboratorium Ciepła i Chłodu to kompleksowe rozwiązanie, składające się między innymi z 36 paneli słonecznych, zbiorników wody o łącznej pojemności 7 tys. litrów oraz kilku różnych urządzeń umożliwiających produkcję chłodu z ciepła sieciowego. Praca nowoczesnego węzła będzie na bieżąco monitorowana i modyfikowana we współpracy ze specjalistami z Politechniki Wrocławskiej. Dzięki temu możliwe będzie dopracowanie rozwiązania w taki sposób, aby w pełni odpowiadało potrzebom odbiorców i mogło stać się ogólnodostępne.


– Należy pamiętać, że nowe rozwiązania technologiczne umożliwiające chłodzenie pomieszczeń muszą być nie tylko efektywne, ale również przyjazne dla środowiska. Wykorzystanie ciepła sieciowego, którego w lecie mamy pod dostatkiem, przełoży się mniejsze zużycie paliwa oraz niższą emisję CO2, tlenków siarki, tlenków azotów oraz pyłów. Dodatkowo szerokie wdrożenie testowanego rozwiązania pozwoli na ograniczenie emisji, związanych z pracą tradycyjnych elektrycznych klimatyzatorów, które są szkodliwe dla warstwy ozonowej – dodaje Piotr Kuzdra, manager projektu Fortum.

Reklama

Docelowo instalacja Fortum ma zapewniać komfort termiczny przez cały rok – w zimie będzie dostarczała ciepło, z kolei w lecie zagwarantuje chłód w upalne dni. Prace nad rozwojem tego rozwiązania w Polsce trwają od 2013 roku. W pierwszej fazie projektu, Fortum testowało to rozwiązanie w Częstochowie, gdzie posiada nowoczesną elektrociepłownię.


bas / fot. Wojciech Bolesta

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości