W przyszłą środę na Uniwersytecie Wrocławskim odbędzie się konferencja naukowa „30 lat pojednania polsko-niemieckiego Sukcesy i wyzwania”. Jej uczestnicy będą dyskutować o współpracy obu krajów, sytuacji Niemców mieszkających w Polsce, a także wspólnych projektach kulturalnych, politycznych i medialnych.
Konferencja odbędzie się w kampusie WNS na Instytucie Politologii przy ul. Koszarowej 3. Wydarzenie swoim honorowym patronatem objęli Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Konsul Generalny RFN we Wrocławiu.
Oficjalne otwarcie konferencji zaplanowano na godzinę 10:00. Wezmą w nim udział prof. dr hab. Adam Jezierski – Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Birgit Fisel-Rösle – Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, prof. dr hab. Robert Wiszniowski – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych oraz dr hab. prof. UWr Krzysztof Kociubiński – Dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych.
ZOBACZ PROGRAM KONFERENCJI [TEMATY DYSKUSJI]
Konferencji towarzyszyć będzie wystawa Federalnej Fundacji ds. Badania Dyktatury SED pt. „Od pokojowej rewolucji do jedności Niemiec”. Do godziny 17:15 w pięciu sekcjach odbędą się dyskusje poświęcone relacjom polsko-niemieckim na przestrzeni ostatniego trzydziestolecia.
ZOBACZ TEŻ: 20-lecie współpracy Dolnego Śląska i Saksonii. W Dreźnie powstanie regionalne biuro
Wydarzenie organizowane jest w 30-rocznicę historycznej Mszy Pojednania w Krzyżowej na Dolnym Śląsku, podczas której premier Rzeczypospolitej Polskiej Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Niemiec Helmut Kohl przekazali sobie znak pokoju. Jak przekonują organizatorzy gest ten stał się symbolem długo oczekiwanego polsko-niemieckiego pojednania i otworzył drogę do pogłębiającej się, wielopłaszczyznowej współpracy między oboma państwami po 1989 roku.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze