Wrocławscy dłużnicy komunalni od początku 2025 roku odpracowali już 810 tys. zł zadłużenia. Są też inne sposoby, by pozbyć się długów. Wszystkie je można poznać w sobotę podczas Dnia Otwartego Najemcy Komunalnego.
Wrocław dysponuje blisko 30 tys. mieszkań komunalnych – to około 10 proc. wszystkich lokali w mieście i jeden z najwyższych wskaźników w Polsce. Przy takiej skali nie brakuje najemców, którzy wpadają w kłopoty finansowe.
Gdy dłużnicy wykazują wolę współpracy, mogą liczyć ze strony miasta na coś więcej, niż tylko windykację. Jednym ze sposobów wyjścia z tarapatów jest odpracowanie długu. Od początku 2025 roku do końca marca br. dłużnicy przepracowali ponad 26 tys. godzin, wykonując głównie prace porządkowe i remontowe. W tym czasie wartość ich pracy osiągnęła 810 tys. zł. Zainteresowanie rośnie – w 2025 roku zgłosiło się 77 osób, a tylko w pierwszym kwartale tego roku już 56.
To jednak tylko jedna z dostępnych opcji. Wrocław od ponad roku oferuje także nadzwyczajne formy restrukturyzacji zadłużenia. Najemcy mogą liczyć m.in. na umorzenie odsetek po spłacie należności głównej, a w skrajnych przypadkach – na całkowite umorzenie długu w zamian za zdanie mieszkania.
W pierwszym roku obowiązywania programu odzyskano 20 mieszkań o wartości około 12 mln zł, umarzając przy tym długi na poziomie 750 tys. zł. Jak podkreślają urzędnicy, były to w dużej mierze należności trudne do wyegzekwowania. - Termin obowiązywania tych rozwiązań został wydłużony do marca 2027 roku. Widzimy, że zainteresowanie nimi rośnie - mówi Agnieszka Kędzierska z Zarządu Zasobu Komunalnego.
Dodatkowo najemcy mogą wnioskować o rozłożenie zadłużenia na raty – tylko w 2025 roku zawarto blisko 400 takich porozumień.
O wszystkich możliwościach będzie można dowiedzieć się podczas sobotniego Dnia Otwartego Najemcy Komunalnego (25 kwietnia, godz. 10 - 14) w centrum „Grafit” przy ul. Namysłowskiej. Na miejscu dyżurować będą m.in. prawnik, komornik, psycholog, pracownicy socjalni oraz przedstawiciele miejskich jednostek. - Każdy może przyjść i w przyjaznej atmosferze porozmawiać o swojej sytuacji. Chcemy pomóc tym, którzy nie wiedzą, od czego zacząć - podkreśla Jan Bujak z wrocławskiego magistratu.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze