Reklama

Za 750 tysięcy długu „oddali” mieszkania warte 12 milionów. Oto sposoby na pozbycie się wierzytelności

22/04/2026 16:13

Wrocławscy dłużnicy komunalni od początku 2025 roku odpracowali już 810 tys. zł zadłużenia. Są też inne sposoby, by pozbyć się długów. Wszystkie je można poznać w sobotę podczas Dnia Otwartego Najemcy Komunalnego.


Wrocław dysponuje blisko 30 tys. mieszkań komunalnych – to około 10 proc. wszystkich lokali w mieście i jeden z najwyższych wskaźników w Polsce. Przy takiej skali nie brakuje najemców, którzy wpadają w kłopoty finansowe.

Gdy dłużnicy wykazują wolę współpracy, mogą liczyć ze strony miasta na coś więcej, niż tylko windykację. Jednym ze sposobów wyjścia z tarapatów jest odpracowanie długu. Od początku 2025 roku do końca marca br. dłużnicy przepracowali ponad 26 tys. godzin, wykonując głównie prace porządkowe i remontowe. W tym czasie wartość ich pracy osiągnęła 810 tys. zł. Zainteresowanie rośnie – w 2025 roku zgłosiło się 77 osób, a tylko w pierwszym kwartale tego roku już 56.

Reklama

To jednak tylko jedna z dostępnych opcji. Wrocław od ponad roku oferuje także nadzwyczajne formy restrukturyzacji zadłużenia. Najemcy mogą liczyć m.in. na umorzenie odsetek po spłacie należności głównej, a w skrajnych przypadkach – na całkowite umorzenie długu w zamian za zdanie mieszkania.

W pierwszym roku obowiązywania programu odzyskano 20 mieszkań o wartości około 12 mln zł, umarzając przy tym długi na poziomie 750 tys. zł. Jak podkreślają urzędnicy, były to w dużej mierze należności trudne do wyegzekwowania. - Termin obowiązywania tych rozwiązań został wydłużony do marca 2027 roku. Widzimy, że zainteresowanie nimi rośnie - mówi Agnieszka Kędzierska z Zarządu Zasobu Komunalnego.

Reklama

Dodatkowo najemcy mogą wnioskować o rozłożenie zadłużenia na raty – tylko w 2025 roku zawarto blisko 400 takich porozumień.

O wszystkich możliwościach będzie można dowiedzieć się podczas sobotniego Dnia Otwartego Najemcy Komunalnego (25 kwietnia, godz. 10 - 14) w centrum „Grafit” przy ul. Namysłowskiej. Na miejscu dyżurować będą m.in. prawnik, komornik, psycholog, pracownicy socjalni oraz przedstawiciele miejskich jednostek. - Każdy może przyjść i w przyjaznej atmosferze porozmawiać o swojej sytuacji. Chcemy pomóc tym, którzy nie wiedzą, od czego zacząć - podkreśla Jan Bujak z wrocławskiego magistratu.

Reklama


 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/04/2026 17:47
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości