Reklama

1000 mieszkańców Wrocławia wypowiedziało się na temat strategii rozwoju miasta

17/10/2016 12:43

We wrocławskim ratuszu zaprezentowano dziś wyniki badania dotyczącego strategii rozwoju Wrocławia na lata 2020-2030. Na przełomie czerwca i lipca internetową ankietę wypełniło 1000 osób zamieszkujących we Wrocławiu od co najmniej roku. W badaniu urzędnicy pytali m.in. o postrzeganie obecnej polityki miejskiej, o to czy nasze miasto w ostatnim czasie rozwijało się w odpowiednim tempie, ale też kierunki, które lokalne władze powinny obrać, planując strategię na najbliższe lata.

W ramach projektu Wrocław 2030 odbyło się 13 forów i spotkań konsultacyjnych poświęconych różnym tematom polityki miejskiej. Głównym elementem była jednak ankieta przeprowadzona latem tego roku na grupie 1000 mieszkańców. Organizatorzy zadbali o to, żeby w badaniu wzięli udział przedstawiciele różnych grup wiekowych, społecznych czy też, reprezentujący różny staż zamieszkiwania we Wrocławiu.


– Na podstawie tej ankiety, udało się przygotować inspirujące źródło informacji do dalszych prac nad strategią miasta – ocenia prof. Andrzej Łoś, koordynator zespołu opracowującego strategię.

Reklama

Wrocławianie zostali zapytani o szereg spraw dotyczących rozwoju miasta. Większość ankietowanych pozytywnie (48,9% bardzo dobrze, 40,8% dobrze) oceniła obecne działania zmierzające do rozwoju. Tylko 10,3% z badanych stwierdziło, że Wrocław jest miastem słabo rozwijającym się.


Ponad 73% ankietowanych dostrzega postęp, jeżeli chodzi o ofertę wydarzeń kulturalnych i sportowych. Dobrze oceniona została też polityka dotycząca budownictwa mieszkalnego, stanu infrastruktury i rynku pracy. Wrocławianie największe zastrzeżenia mieli do jakości powietrza – według 42,5% ankietowanych w ostatnich 10 latach Wrocław poczynił regres w tej sprawie, 51,2% ankietowanych uważało, że miasto osiągnęło w tej sprawie stan równowagi, zaledwie 6,4% zauważyło postęp w miejskiej polityce dotyczącej zanieczyszczeń powietrza.

Reklama

Według badania wrocławianie wykazują się całkiem niezłą aktywność obywatelską i społeczną. Do całkowitego braku aktywności społecznej i obywatelskiej przyznało się jedynie 9,6% ankietowanych, pozostała część zadeklarowała, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy aktywnie interesowała się sprawami swojego osiedlu lub brała udział w wyborach i referendach.


- Aktywność społeczna związana jest z zasiedzeniem. Na rzecz swojej społeczności działają najczęściej osoby zamieszkujące w mieście powyżej 5 lat – zauważa dr Jacek Pluta z Uniwersytetu Wrocławskiego, który jest współautorem badania.

Reklama

Wśród priorytetów polityki miejskiej na najbliższe lata ankietowani najczęściej wymieniali poprawę zagadnień związanych z ochroną środowiska, konieczność rewitalizacji wybranych obszarów miasta i polepszenie transportu publicznego. Mieszkańcom naszego miasta w dużej mierze zależy też na rozwoju związanym z edukacją i kulturą oraz branżą IT.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości