Reklama

Aktywiści składają poprawki do budżetu miasta. Więcej na poprawę jakości życia, mniej na promocję

04/12/2015 00:00

Wrocławscy aktywiści przesłali radzie miejskiej poprawki do przyszłorocznego budżetu. - W naszej opinii budżet Wrocławia w ostatnich latach był w zbyt dużym stopniu ukierunkowany na kwestie wizerunkowe i duże wydarzenia kulturalno-sportowe. Chcielibyśmy, by 2016 rok przebiegł pod znakiem poprawy jakości życia wrocławian i realizacji ich podstawowych potrzeb - tłumaczą społecznicy.

Aktywiści ze stowarzyszenia Akcja Miasto, Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia i Towarzystwa Benderowskiego wspólnie złożyli poprawki do projektu budżetu miasta na 2016 rok.


 


- Proponujemy skupienie się na zmniejszeniu korków (poprzez inwestycje w komunikację zbiorową), remontach zabytków i kamienic, poprawie jakości powietrza oraz rozwoju terenów zielonych i rekreacyjnych - wyliczają aktywiści.


 


Społecznicy  proponują, by w budżecie znalazło się m.in. przygotowanie koncepcji i dokumentacji projektowej dla budowy linii tramwajowych na Psie Pole, Jagodno, Muchobór Wielki i Oporów przez ul. Racławicką - koszt to 10 mln złotych.

Reklama

 

 


Postulują też zakup trzech nowych tramwajów w całości niskopodłogowych (24 mln zł), zwiększenie puli środków na utrzymanie torowisk i zwrotnic z 10 do 15 mln złotych, zwiększenie puli środków na zieleń o 5 mln złotych, zwiększenie puli środków dotacji na ochronę zabytków z 3,8 mln zł do 4,5 mln złotych, a także zwiększenie puli Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego o 5 mln złotych, czyli do 30 mln zlotych.


 


Aktywiści zapewniają, że ich poprawki nie zwiększają wydatków lub deficytu miasta, bo proponują także oszczędności.

Reklama

 


- Można ich szukać m. in. w wydatkach na: promocję miasta (naszym zdaniem lepszą formą promocji są inwestycję w jakość życia mieszkańców), tzw. “Programie rozwoju terenów pod mieszkalnictwo” (który de facto promuje inwestycje deweloperskie zlokalizowane na peryferiach, bez dostępu do komunikacji i usług publicznych), niejasną pozycję pod nazwą "“Różne rozliczenia finansowe – wydatki majątkowe” czy też klub piłkarski WKS Śląsk - podkreślają społecznicy.


 


Łącznie oszczędności autorzy poprawek szacują na 64 mln złotych.

 


- Suma proponowanych przez nas dodatkowych wydatków oraz postulowanych oszczędności wynosi zero, jest zatem neutralna dla miejskiego budżetu – wierzymy jednak, że przyniesie zdecydowanie pozytywny efekt dla jakości życia mieszkańców miasta - tłumaczą aktywiści.
Tomek Matejuk

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości