Radny dolnośląskiego sejmiku Robert Jagła zostanie posłem na Sejm RP. Jego miejsce w sejmiku zajmie z kolei najprawdopodobniej były wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz. Takie będą polityczne konsekwencje dzisiejszej śmierci posłanki Koalicji Obywatelskiej Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej.
Wałbrzyska posłanka KO Izabela Katarzyna Mrzygłocka zmarła po ciężkiej chorobie w wieku 65 lat. Zgodnie z kodeksem wyborczym, jej miejsce w sejmie zajmie teraz osoba, która w ostatnich wyborach parlamentarnych startowała z tej samej listy i w tym samym okręgu co zmarła posłanka i zdobyła najwięcej głosów spośród tych, którym nie udało się jesienią uzyskać mandatu.
Tą osobą jest Robert Jagła, prezes Funduszu Regionu Wałbrzyskiego i sejmikowy radny Koalicji Obywatelskiej. Jagła krótko był już posłem - przy Wiejskiej pracował w latach 2014-2015. W środku kadencji zajął wtedy miejsce Jakuba Szulca, który zrezygnował w mandatu.
Gdy Robert Jagła przyjmie mandat posła, straci ten w dolnośląskim sejmiku. I tu mechanizm będzie podobny - jego miejsce zajmie kolejna osoba z listy KO, która w ostatnich wyborach zdobyła w tym samym okręgu najwięcej głosów spośród przegranych.
Pierwszym w kolejce jest wałbrzyski samorządowiec Piotr Kraczkowski. Jest jednak mało prawdopodobne, by przyjął mandat, bo ledwie dwa miesiące temu został wiceburmistrzem Mieroszowa. Prawo zabrania łączenia tego stanowiska z zasiadaniem w sejmiku. Niewiele wskazuje na to, by Kraczkowski porzucił posadę w ratuszu dla funkcji radnego. Rosną więc szanse następnego w kolejce, czyli Tomasza Smolarza - byłego posła (VI i VII kadencji), byłego wiceburmistrza Dzierżoniowa i byłego wojewody dolnośląskiego (2014-2015). Smolarz jest obecnie prezesem samorządowej spółki zajmującej się odnawialnymi źródłami energii. To stanowisko nie blokuje jednak możliwości pracy w sejmiku.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze