Reklama

Centrum Policji jak... małe miasteczko. Gigantyczna inwestycja w centrum Wrocławia

17/01/2026 13:51

Dolny Śląsk otrzyma blisko 420 milionów złotych na modernizację policji i straży pożarnej w latach 2026-2029. Najważniejsza inwestycja to budowa nowoczesnego Centrum Policji przy ul. Poznańskiej we Wrocławiu – powstaną tam nawet 24 obiekty na 11 hektarach.


To największa tego typu inwestycja w historii Polski. Całkowity budżet programu wynosi 13 miliardów złotych – o 3 miliardy więcej niż w poprzednich latach. Z tej kwoty aż 11 miliardów trafi na infrastrukturę, pojazdy i sprzęt dla służb mundurowych. - Inwestycje opierają się na dwóch filarach polityki rządu premiera Donalda Tuska wobec służb podległych MSWiA. Pierwszym z nich jest największy w historii program modernizacji służb. Obejmuje on zarówno zakup sprzętu i wyposażenia policjantów, jak i poprawę warunków pracy oraz jakości współpracy policji z mieszkańcami – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński podczas wizyty we Wrocławiu.

We Wrocławiu przy ul. Poznańskiej, na terenie dawnych koszarów wojskowych, powstanie kompleks wielkości 15 boisk piłkarskich. Nowa siedziba połączy cztery dotychczasowe, rozproszone lokalizacje wrocławskiej policji. W planach jest nowoczesna komenda miejska, schrony, strzelnica i magazyny. Pierwsze obiekty mają być gotowe już w 2027 roku. - Funkcjonariusze zasługują na godne miejsce pracy, a mieszkańcy na ułatwiony kontakt z policją – podkreślił minister Kierwiński.

Reklama

Centrum zapewni zaplecze logistyczne z magazynami broni, amunicji i warsztatem łodzi patrolowych. Będzie też bazą dla Ośrodka Szkolenia oraz oddziału kontrterrorystycznego. W razie kryzysu obiekt ma służyć jako centrum zarządzania z magazynami sprzętu ratunkowego i schronami dla mieszkańców.

Minister Kierwiński i wiceminister Magdalena Roguska spędzili dwa dni na Dolnym Śląsku, oglądając postęp prac przy budowie komend i jednostek Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, Tyńcu Małym i Kłodzku. Odwiedzili też hangar policji we Wrocławiu, który przejdzie dalszą modernizację. - Inwestujemy nie tylko w budynki, zwiększamy potencjał służb, możliwość szybkiego i skutecznego reagowania wszędzie tam, gdzie mogą zdarzyć się trudne sytuacje – mówiła wiceminister Roguska.

Reklama

We Wrocławiu powstaje również Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem Województwa Dolnośląskiego z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, aulą i garażami. Inwestycja za 25 milionów złotych ma być gotowa do 2029 roku i pozwoli lepiej koordynować reakcję na kryzysy, zwłaszcza podczas powodzi i innych zagrożeń pogodowych.

Pieniądze trafią też do mniejszych miast. Do 2029 roku na Dolnym Śląsku powstaną komendy Policji w Trzebini, Górze, Siechnicach i Głuszycy. Trwa rozbudowa komendy w Polkowicach. Straż Pożarna otworzy nowe jednostki w Tyńcu Małym i Bolesławcu, a w Jeleniej Górze powstanie nowy posterunek.

Reklama

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/01/2026 17:34
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Qutass 2026-01-17 19:47:47

    Na chuj potrzebna nowa psiarnia? Mało już mają tych swoich budynków, które i tak mało pożytku przynoszą? Miejsce pracy kundli jest w terenie, a nie za biurkiem. Lepiej poprawić wizerunek instytucji (choćby poprzez usuwanie z formacji ludzi którzy nie powinni tam być) by ktoś chciał w ogóle tam chciał się rekrutować. Już dziś ciężko zamówić przyjazd policji a na zamówiony patrol czeka się czasem długie godziny. A zdarzają się sytuacje że w ogóle nie przyjeżdżają. I co im kto zrobi? Po za tym są nowe jednostki na Ślężnej i Trzemeskiej. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na ważniejsze wydatki w Państwie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości