Reklama

Czy Wrocław zarabia na jarmarku?

24/11/2016 12:56

Jarmark Bożonarodzeniowy już na stałe wpisał się w świąteczny klimat wrocławskiego rynku. To obowiązkowy punkt wycieczki każdego turysty i mieszkańca Wrocławia. Z racji ciągle rosnącej popularności świątecznego targowiska postanowiliśmy sprawdzić jaki zysk osiąga z tego tytułu Wrocław.

Na wstępie warto zaznaczyć, że to nie miasto jest organizatorem, ten wybierany jest w drodze konkursowej. Obecnie jest to Agencja Artystyczna Pianoforte należąca do Mariusza Gurgula, który wygrał przetarg na organizację w 2013 roku. Umowa zawarta została na 3 lata i wygasa w tym roku. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się wymaganiom odnośnie udziału w takim konkursie oraz sprawdzeniu jakie warunki trzeba spełnić, żeby wziąć w nim udział.


I tak w treści ogłoszenia czytamy - Uczestnikiem konkursu mogą być osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, a także ww. podmioty występujące wspólnie, które będą związane umową w celu realizacji wspólnego przedsięwzięcia, prowadzące działalność gospodarczą w zakresie handlu „pod chmurką”, organizacji targów, jarmarków, wystaw itp.

Reklama

Wiemy więc, że organizacji może podjąć się prawie każdy. Pytanie więc jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia. W całym ogłoszeniu na próżno szukać informacji o opłatach związanych z uzyskaniem prawa do organizacji jarmarku i dzierżawy terenu. Postanowiliśmy więc zapytać o to we wrocławskim magistracie - Nie zarabiamy na dzierżawie terenu ani na samym Jarmarku Bożonarodzeniowym - potwierdza Małgorzata Krzeszowska z magistratu. Organizator wybrany w konkursie musi zapewnić prezentację i sprzedaż wyrobów związanych z charakterem Świąt Bożego Narodzenia, produktów regionalnych z kraju i zagranicy oraz odpowiednią promocję  Jarmarku – jako miejsca zakupów produktów wyjątkowych oraz miejsca spotkań. Małgorzata Krzeszowska podkreśla, że miasto nie ponosi też żadnych kosztów związanych z organizacją i funkcjonowaniem jarmarku. To wszystko leży po stronie organizatora, czyli Agencji Artystycznej Pianoforte. Z taką tezą nie zgadza się Marcin Krzyżanowski, szef klubu radnych PiS. Jego zdaniem fakt, że miasto przekazuje taki teren bezkosztowo - sprawia, że traci na tym, ponieważ w tym samym czasie mogłoby zarobić na dzierżawie centralnego miejsca we Wrocławiu, jakimi są ulica Świdnicka oraz Rynek.


- Cały czas śledzimy jak dużym zainteresowaniem cieszy się Jarmark Bożonarodzeniowy oraz zwracamy uwagę na opinie mieszkańców. Wszystko to będziemy uwzględniać przy następnym przetargu na organizację jarmarku w kolejnych latach - zapewnia Małgorzata Krzeszowska.

Reklama

Pełną treść ogłoszenia konkursowego na organizację Jarmarku Bożonarodzeniowego możecie zobaczyć TUTAJ.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości