Reklama

Dwie drogi do Wrocławia zamknięte. Zalała je woda

10/02/2024 15:55

Nie ma dojazdu do Wrocławia z Kiełczówka i Wilczyc przez ulicę Wilczycką. Drogi z obu miejscowości w gminie Długołęka zostały zamknięte do odwołania, bo zalała je woda z pobliskiej Widawy. We Wrocławiu od kilku dni obowiązuje alarm powodziowy, a w gminie Długołęka - pogotowie przeciwpowodziowe.

Zamknięcie dróg z Kiełczówka i z Wilczyc do Wrocławia to poważne utrudnienie, bo alternatywne trasy - przez Wschodnią Obwodnicę Wrocławia albo przez Psie Pole blokują rolnicy. Wielu kierowców próbuje więc przejeżdżać przez zatopione jezdnie. Większości się to udaje, ale do czasu - wody bowiem wciąż przybywa.


KLIKNIJ I ZOBACZ ZDJĘCIA


W sobotę po godz. 15 Widawa w okolicach ul. Kamieńskiego we Wrocławiu sięgała 256 centymetrów. To bardzo dużo, bo poziom alarmowy w tym miejscu to 200 cm, a ostrzegawczy - 150 cm. Prezydent Wrocławia już na początku ubiegłego tygodnia ogłosił alarm powodziowy dla północnych osiedli Wrocławia. Chodzi o okolice leżące niedaleko Widawy - m.in. Wojnów, Kowale, Strachocin, Psie Pole, Zgorzelisko, Kłokoczyce, Zakrzów, Lipę Piotrowską, Sołtysowice i osiedle Widawa. Alarm powodziowy oznacza, że ich mieszkańcy muszą być przygotowani na ewentualną ewakuację, a wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na rzece mają być w ciągłej gotowości i pełnić całodobowe dyżury.

Reklama

Aktualizacja, niedziela, godz. 21.00 Strażakom udało się udrożnić wjazd do Wrocławia z Wilczyc. W poniedziałek będzie tędy można omijać rolnicze blokady na al. Jana III Sobieskiego i Wschodniej Obwodnicy Wrocławia (jadąc ulicą Kowalską i Wilczycką, a dalej przez Wilczyce i Kiełczów). W usypywaniu worków z piaskiem pomagali rolnicy blokujący al. Jana III Sobieskiego. Jak poinformował wójt Długołęki Wojciech Błoński, droga jest przejezdna, ale obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 5 km/h.  Pod wodą jest wciąż droga z Kiełczówka do Wrocławia. Jest zamknięta dla ruchu.


ZOBACZ FILM


W gminach Czernica, Wisznia Mała i Długołęka obowiązuje niższy niż we Wrocławiu stopień mobilzacji służb - pogotowie przeciwpowodziowe. Ale i tak wójt Długołęki Wojciech Błoński polecił swoim służbom zachowanie najwyższej gotowości. Zobowiązał tez gminny zespół zarządzania kryzysowego "do podjęcia niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych dla zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia i zdrowia ludności, inwentarza, dobytku". 

Reklama

Wody w Widawie w kolejnych dniach ma jeszcze przybywać. Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego dla tej rzeki obowiązuje na razie do wtorku.


g

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości