Reklama

Dyskusja o potędze wspomnień. Pretekstem pokaz filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”

09/03/2021 23:03

Ten film to „przepełniony czułością dialog z duchami, blues na cześć przyjaźni”. W czwartek, 18 marca, w kinie DCF odbędzie się pokaz filmu “Zabij to i wyjedź z tego miasta” połączony z dyskusją o potędze wspomnień.

– W krótkim czasie odeszli ode mnie ważni dla mnie ludzie. Nie zdążyłem się z nimi pożegnać, robię to swoją animacją – mówi Mariusz Wilczyński o swoim filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Peter Bradshaw z „The Guardian” napisał o tej produkcjio że „zahacza o geniusz”, a inny krytyk pisze o „szalonej jeździe przez umysł reżysera”. 


Animacja Wilczyńskiego jest swego rodzaju filmową autoterapią. – Jak głęboko siedzą w nas przeżycia z młodości i w jakiej postaci mogą do nas wrócić w dorosłym życiu? Kiedy odcinamy pępowinę i czy jest to zabieg bolesny? Jak wielka jest siła kalki doświadczeń i czy jest to moc konstruktywna, czy częściej destrukcyjna? – pytają organizatorzy wydarzenia. Po seansie filmu w kinie DCF odbędzie się dyskusja o potędze wspomnień, w której wezmą udział: psycholog dr Anetta Pereświet-Sołtan i dziennikarz Waldemar Chudziak.

Reklama

„Wzruszające pożegnanie”


Pełnometrażowa produkcja wybitnego autora animacji artystycznej, Mariusza Wilczyńskiego, była jednym z najciekawszych tytułów prezentowanych na ubiegłorocznym Berlinale i została wyróżniona na prestiżowym festiwalu animacji w Annecy. – Czułe, hipnotyzujące dzieło Wilczyńskiego imponuje galerią postaci, które przemawiają w filmie głosami m.in.: Ireny Kwiatkowskiej, Andrzeja Wajdy, Marka Kondrata, Barbary Krafftówny, Daniela Olbrychskiego, Tomasza Stańki, Krystyny Jandy czy Anny Dymnej. Szczególnym rozmówcą reżysera jest jego przyjaciel – Tadeusz Nalepa, którego utwory i słowa nadają rytm strumieniowi wspomnień i kierunek prowadzenia historii – czytamy w opisie filmu. Animacja Wilczyńskiego to "wzruszające pożegnanie z naznaczonym wojną pokoleniem jego rodziców, ale i przypomnienie, że rozmowa z tymi, którzy nas ukształtowali nie ma końca" .


Jej autor, w swojej pracy twórczej zajmuje się m.in. malarstwem, performansem – tworzeniem filmów animowanych na żywo i przede wszystkim – autorskich filmów animowanych. Reżyser został określony przez „The New York Times” jednym z najważniejszych współczesnych mistrzów w tej dziedzinie; jest też jedynym polskim autorem animacji artystycznej, który miał przegląd swojej twórczości w słynnym Museum of Modern Art w Nowym Jorku i pierwszym Polakiem, którego animacje prezentowano w The National Gallery w Londynie. Joshua Siegel – kurator ds. filmu w The Museum of Modern Art – stwierdził, że Wilczyński należy do „najwybitniejszych współczesnych twórców animacji na świecie”.

Reklama

Połączony z dyskusją pokaz filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta” odbędzie się w czwartek, 18 marca, o godz. 18:30 w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Bilety, w cenie 16 i 18 zł, można kupić za pośrednictwem strony internetowej kina.


W kolei w sobotę, 13 marca, o tej samej godzinie, w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się spotkanie z reżyserem Mariuszem Wilczyńskim, połączone z pokazem tej produkcji. Szczegóły znajdują się tutaj.


mh/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości