Reklama

Ex-centrum Olgi Tokarczuk na Uniwersytecie Wrocławskim. Czym będzie się zajmować?

05/07/2021 13:11

Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego powstało Akademickie Centrum Badawcze Ex-centrum Olgi Tokarczuk. W ramach tej inicjatywy studenci i wykładowcy będą prowadzić badania dotyczące m.in. równouprawnienia płci, praw zwierząt i literatury. Celem jest też skupianie się na „obszarach wymagających przyjęcia niekonwencyjnej perspektywy”.

W piątek, 2 lipca, podpisane zostało porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim a Fundacją Olgi Tokarczuk dotyczące powołania na Wydziale Filologicznym Akademickiego Centrum Badawczego Ex-centrum Olgi Tokarczuk.

Noblistka podkreśla, że nie zależy jej, żeby ta inicjatywa zajmowała się badaniem jej twórczości. – To nie jest jego główny cel – mówi Tokarczuk. I dodaje, że szuka nieoczywistych punktów widzenia. – Mam nadzieję, że Ex-centrum na łonie Uniwersytetu Wrocławskiego pozwoli nam wystawić głowę poza sferę utartych poglądów i będzie z natury swojej ex-centryczne – podejmie tematy, o jakich nam się do tej pory nie śniło – wyjaśnia związana z Wrocławiem pisarka.


Nieoczywiste spojrzenia


Ex-centrum ma zrzeszać studentów i wykładowców, którzy będą chcieli prowadzić badania dotyczące równouprawnienia płci, praw zwierząt i społeczno-kulturowej sprawczości literatury, a także „pragnących skupić się na polach jeszcze nieodkrytych, ex-centrycznych; na obszarach wymagających przyjęcia niekonwencyjnej perspektywy”.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: "FEMINISTKA Z DREDAMI STAJE SIĘ SYMBOLEM" [WYWIAD]


– Chciałbym uniwersytetu, który będzie uniwersytetem otwartym – zarówno w zakresie badań, jak i oddziaływania społecznego. Troszczymy się o wartości humanistyczne; o nie będziemy zawsze walczyć, w ich imieniu będziemy zawsze występować – mówi prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest on przekonany, że współpraca w ramach Ex-centrum pozwoli umacniać i rozwijać to podejście. – Mam nadzieję, że będzie to początek długiej, owocnej współpracy, która pomoże zarówno propagować twórczość i idee, jakie pani Olga Tokarczuk przekazuje, a także pielęgnować ideę dla nas najważniejszą, czyli racjonalny namysł nad otaczającym światem – dodał rektor. 

Reklama

Cele Akademickiego Centrum Badawczego


– Ex-centrum – to coś, co rzeczywiście będzie sytuowało się poza głównymi nurtami badań, a jednocześnie świetnie wpisuje się w to, co już na Wydziale Filologicznym się dzieje. Na przykład badania nad twórczością Olgi Tokarczuk, nad przekładami jej książek i nad poruszanymi w nich tematami – skomentował profesor Arkadiusz Lewicki, dziekan Wydziału Filologicznego. I zwrócił uwagę na to, że w konkursie wybrana zostanie  osoba kierująca powołanym ośrodkiem. Lewicki ma nadzieje, że uda się go rozstrzygnąć we wrześniu.

Irek Grin, przewodniczący rady Fundacji Olgi Tokarczuk, powiedział, że w ramach Ex-centrum Olgi Tokarczuk przewidziany jest również osobisty tutoring noblistki dla wybranego studenta. – Ktoś z Uniwersytetu Wrocławskiego będzie miał wyjątkowego promotora – podkreśla Grin.

Do celów Akademickiego Centrum Badawczego. Ex-centrum Olgi Tokarczuk będzie należało m.in.: organizowanie konferencji, prowadzenie badań, seminariów i szkoleń, podejmowanie współpracy w pozyskiwaniu grantów oraz współpraca wydawnicza. –Jednym z założeń jest również realizacja krytycznych projektów translatorskich oraz organizacja wykładów mistrzowskich prowadzonych przez gości i rezydentów Fundacji – można przeczytać w opisie tej inicjatywy.


CZYTAJ TEŻ: BEZPŁATNE SPOTKANIE Z NOBLISTKAMI. "PROTEST" SŁIETŁANY ALEKSIJEWICZ I OLGI TOKARCZUK


mh/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości