Reklama

Grodzone osiedla nie będą problemem dla ratowników? We Wrocławiu ruszył program „Bezpieczny Budynek”

22/06/2017 09:46

Płoty i szlabany to coraz częstszy widok nie tylko na wrocławskich osiedlach mieszkaniowych. Ogrodzenie chroni mieszkańców przed obcymi, ale jest utrudnieniem dla służb niosących pomoc w nagłych przypadkach. Dwie wrocławskie spółdzielnie mieszkaniowe by przeciwdziałać temu zjawisku uruchomiły innowacyjny w skali kraju program „Bezpieczny Budynek”, dzięki któremu karetka nie utknie na szlabanie, a strażacy bez problemu znajdą hydrant i wejdą do budynku.

Szlabany automatycznie podnoszą się na dźwięk sygnału karetki pogotowia, samochodu policyjnego czy straży pożarnej. Domofon przy każdej klatce schodowej ma kod alarmowy, dzięki któremu ratownicy medyczni i policjanci mogą bez czekania wejść do budynku. Strażacy od razu wiedzą, gdzie przy budynku są hydranty, główny zawór gazu, główny wyłącznik prądu, ile jest i gdzie się znajdują wyjścia na dach, ile kondygnacji ma budynek.


Wszystkie najważniejsze informacje tego rodzaju zapisane są na specjalnej karcie budynku, którą dysponuje Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia, a dostęp do niej mają kluczowe służby.

Reklama

Program „Bezpieczny Budynek” to inicjatywa Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu w którą wspólnie zaangażowały się dwie wrocławskie spółdzielnie mieszkaniowe – Wrocław-Południe i MSM Energetyk.


– System, w ramach programu „Bezpieczny Budynek”, opracowali specjaliści z czterech służb: policji, pogotowia ratunkowego, straży pożarnej i straży miejskiej. Dzięki temu uwzględnia wszystkie najistotniejsze aspekty związane z bezpieczeństwem mieszkańców i działa kompleksowo – mówi Mirosław Lach, przewodniczący rady nadzorczej SM Wrocław-Południe.

Reklama

W ramach systemu zamontowano m.in. szlabany zintegrowane sieciowo, razem z odpowiednimi sterownikami reagującymi na dźwięk syreny pojazdów uprzywilejowanych, zainstalowano nowoczesne oświetlenie i domofony. Przebudowana została także mała architektura wraz z zielenią. Nasadzenia, krzewy i drzewa są tak ukształtowane, aby razem z oświetleniem tworzyć bezpieczną otwartą przestrzeń, zapewniającą dobrą widoczność nawet w nocy. Zmodernizowano wejścia do budynków i dojazdy.


– Na wielu osiedlach natrafiamy na zamknięte szlabany, utrudnienia na drodze dojazdowej albo czekamy pod domofonem. Tam, gdzie jest „Bezpieczny Budynek”, nie stracimy czasu. Infrastruktura umożliwia nam sprawne działanie i z naszego punktu widzenia to jest sprawa najważniejsza. Gdy trzeba ratować ludzkie zdrowie i życie, często liczą się sekundy – mówi Piotr Witos, ratownik medyczny – koordynator z wrocławskiego pogotowia ratunkowego.

Reklama

Budynki są również dostosowane do aktualnych wymogów bezpieczeństwa pożarowego, na przykład poprzez zapewnienie dojazdu do budynku pojazdom straży pożarnej, montaż systemu oddymiającego otwierającego automatycznie okno w razie pożaru.


Instalacja systemu wymagała dostosowania lub przebudowy infrastruktury osiedlowej, niekiedy w znacznej skali. – To było wyzwanie pod względem technicznym, ale trzeba zdać sobie sprawę, że ten system definiuje standardy bezpieczeństwa na nowym, zdecydowanie wyższym poziomie. To innowacja w skali kraju, zarówno pod względem technologicznym, jak i organizacyjnym. Może być modelowym rozwiązaniem w zakresie urządzania osiedli mieszkaniowych pod kątem bezpieczeństwa. Tym bardziej, że koszty wielu zastosowanych rozwiązań są stosunkowo niewielkie – podkreśla Maciej Zięba, prezes MSM Energetyk.

Reklama

System obecnie działa w 27 budynkach MSM Energetyk i osiedlu „Anna” SM Wrocław-Południe, między innymi wzdłuż ul. Zielińskiego. Korzysta z niego, łącznie w dwóch spółdzielniach, już ponad 8 tys. mieszkańców.


– To dobrze, że przy zakładaniu szlabanów, nowych domofonów i przebudowie otoczenia budynku pomyślano o dojeździe pogotowia czy policji, a nie tylko o tym, by nie wjeżdżali i nie kręcili się tu obcy. Mam teraz poczucie bezpieczeństwa na co dzień – mówi Marek Dyżewski, mieszkaniec osiedla przy ulicy Zielińskiego. To właśnie tu system został uruchomiony jako pierwszy. – Tutaj akurat planowaliśmy montaż szlabanów na uliczkach, instalację sieci elektronicznych w budynkach, wymianę domofonów itp. Dlatego jeszcze na etapie przygotowawczym mogliśmy zmienić projekty pod kątem programu „Bezpieczny Budynek”, m.in. dodając czujniki i układy elektroniczne oraz prowadząc dodatkowe przewody – wyjaśnia Józef Śnieżek, prezes SM Wrocław-Południe.

Reklama

Do programu może zostać zgłoszony każdy budynek w mieście. Pod nadzorem Komendy Miejskiej Policji oraz pozostałych służb przechodzi audyt i po uzyskaniu pozytywnej opinii, otrzymuje odpowiedni stopnień Certyfikatu Bezpieczeństwa. Można to rozpoznać po tym, że zarówno bramy wejściowe, jak i szlabany czy wjazdy są oznaczone znakiem „Bezpieczny Budynek”.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości