Reklama

Jego projekty we Wrocławiu zachwycają do dziś. Zmarł Zenon Prętczyński, nestor wrocławskiej architektury

29/09/2025 12:44

Zmarł Zenon Prętczyński, nestor wrocławskiej architektury. O śmierci wrocławianina poinformowało Muzeum Architektury. Miał 99 lat.


- Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy dziś wiadomość o odejściu Zenona Prętczyńskiego – nestora wrocławskiej architektury, jednego z najbardziej aktywnych zawodowo architektów powojennego Wrocławia i naszego wieloletniego Przyjaciela – poinformowało w poniedziałek, 29 września, Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Zenon Prętczyński w latach 1947–1951 studiował architekturę na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Od 1952 roku czynnie uczestniczył w odbudowie zniszczonego miasta. Po ukończeniu studiów pracował w latach 1952–1954 w Centralnym Biurze Projektów Budownictwa Wiejskiego, w jego oddziale wojewódzkim we Wrocławiu. Następnie w latach 1954–1965 pracował w zespole architektów Biura Projektowo-Badawczego Budownictwa Ogólnego „Miastoprojekt" we Wrocławiu, gdzie specjalizował się w budownictwie szkolnym i pełnił funkcję głównego projektanta inwestycji szkolnych. W latach 1965–1971 był zastępcą kierownika wydziału architektury Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu, a w latach 1971–1979 ponownie związał się z „Miastoprojektem".

Reklama

Do najważniejszych architektonicznych osiągnięć Prętczyńskiego należą budynek Szkoły Podstawowej nr 84 przy ulicy Górnickiego i wyjątkowy pod względem konstrukcyjnym kościół św. Wawrzyńca przy ulicy Bujwida. Jest także współautorem kompleksu mieszkalno-usługowego Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa. Zaprojektował liczne szkoły, domy mieszkalne i budynki użyteczności publicznej na terenie Wrocławia oraz Dolnego Śląska. Z powodzeniem brał udział w konkursach architektonicznych, w tym także za granicą, między innymi w konkursie na opracowanie planu architektoniczno-urbanistycznego zabytkowego Śródmieścia w Kaliszu.

Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń, między innymi tytuł Budowniczego Wrocławia w 1960 roku, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 1987 roku, Złotą Odznakę Towarzystwa Miłośników Wrocławia za działalność dla rozwoju miasta w 1996 roku, a w roku 2012 Złotą Odznakę Stowarzyszenia Architektów Polskich i Odznakę za 60-lecie pracy twórczej przyznaną przez wrocławski oddział SARP.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości