Zmarł Zenon Prętczyński, nestor wrocławskiej architektury. O śmierci wrocławianina poinformowało Muzeum Architektury. Miał 99 lat.
- Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy dziś wiadomość o odejściu Zenona Prętczyńskiego – nestora wrocławskiej architektury, jednego z najbardziej aktywnych zawodowo architektów powojennego Wrocławia i naszego wieloletniego Przyjaciela – poinformowało w poniedziałek, 29 września, Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Zenon Prętczyński w latach 1947–1951 studiował architekturę na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Od 1952 roku czynnie uczestniczył w odbudowie zniszczonego miasta. Po ukończeniu studiów pracował w latach 1952–1954 w Centralnym Biurze Projektów Budownictwa Wiejskiego, w jego oddziale wojewódzkim we Wrocławiu. Następnie w latach 1954–1965 pracował w zespole architektów Biura Projektowo-Badawczego Budownictwa Ogólnego „Miastoprojekt" we Wrocławiu, gdzie specjalizował się w budownictwie szkolnym i pełnił funkcję głównego projektanta inwestycji szkolnych. W latach 1965–1971 był zastępcą kierownika wydziału architektury Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu, a w latach 1971–1979 ponownie związał się z „Miastoprojektem".
Do najważniejszych architektonicznych osiągnięć Prętczyńskiego należą budynek Szkoły Podstawowej nr 84 przy ulicy Górnickiego i wyjątkowy pod względem konstrukcyjnym kościół św. Wawrzyńca przy ulicy Bujwida. Jest także współautorem kompleksu mieszkalno-usługowego Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa. Zaprojektował liczne szkoły, domy mieszkalne i budynki użyteczności publicznej na terenie Wrocławia oraz Dolnego Śląska. Z powodzeniem brał udział w konkursach architektonicznych, w tym także za granicą, między innymi w konkursie na opracowanie planu architektoniczno-urbanistycznego zabytkowego Śródmieścia w Kaliszu.
Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń, między innymi tytuł Budowniczego Wrocławia w 1960 roku, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 1987 roku, Złotą Odznakę Towarzystwa Miłośników Wrocławia za działalność dla rozwoju miasta w 1996 roku, a w roku 2012 Złotą Odznakę Stowarzyszenia Architektów Polskich i Odznakę za 60-lecie pracy twórczej przyznaną przez wrocławski oddział SARP.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze