Reklama

Kolej zmodernizuje pięć dworców na trasie Wrocław-Jelenia Góra [WIZUALIZACJE]

09/10/2019 16:13

Polskie Koleje Państwowe wybrały wykonawców, którzy przeprowadzą kompleksowe modernizacje pięciu dworców, zlokalizowanych przy linii kolejowej Wrocław – Jelenia Góra. Zmieni się nie tylko ich wygląd - w budynkach znajdą się liczne udogodnienia dla podróżnych, także dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wyremontowane obiekty zostaną udostępnione pasażerom wiosną 2021 roku.

Już wkrótce rozpocznie się gruntowna modernizacja kolejnych dworców kolejowych w województwie dolnośląskim. Przebudowane zostaną dworce Wałbrzych Główny, Kąty Wrocławskie, Boguszów Gorce Zachód, Smolec i Imbramowice. Wszystkie, z wyjątkiem ostatniego, są obiektami zabytkowymi, objętymi ochroną konserwatorską.


- Rząd realizuje inwestycje w południowej części Dolnego Śląska, co jest niezwykle ważne, gdyż przez wiele lat region ten był niedofinansowany. Mamy nadzieje, że inwestycje dworcowe i inne, które prowadzimy, dadzą impuls do jego szybszego rozwoju – mówi Michał Dworczyk, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Reklama

We wszystkich pięciu dworcach odnowione zostaną elewacje, stolarka okienna i drzwiowa oraz pokrycia dachów. Wewnątrz powstaną przestrzenie do obsługi pasażerów, w których znajdą się przede wszystkim ogrzewane poczekalnie i ogólnodostępne toalety.


Modernizacja pozwoli na eliminację barier architektonicznych, wewnątrz i na zewnątrz budynków. Wykonane zostaną ścieżki prowadzące dla osób niedowidzących i niewidomych oraz tablice dotykowe ze schematami poruszania się po dworcach. Zlikwidowane zostaną m.in. progi i zbyt wąskie przejścia.

Reklama

– Program Inwestycji Dworcowych na Dolnym Śląsku to nie tylko zmiana podejścia i modernizacja zaniedbanych budynków, ale przede wszystkim spełnienie oczekiwań mieszkańców regionu. Dzięki sygnałom od Dolnoślązaków uda się zrealizować aż 17 inwestycji w regionie. Podróżni mogą już korzystać z odmienionych obiektów w ośmiu miejscach: Chojnowie, Jaworze, Strzelinie, Żarowie, Zgorzelcu, Siechnicach, Świętej Katarzynie i Smardzowie – mówi Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.


Na dworcach powstaną także wyświetlacze Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wraz z nagłośnieniem, dzięki czemu podróżni będą na bieżąco informowani o ruchu pociągów. W planie są też systemy monitoringu i zarządzania budynkami (BMS). 

Reklama

– Każdy z dworców zostanie poddany przebudowie zgodnie z przyjętymi przez PKP S.A. standardami, stosowanymi przy wszystkich realizowanych przez nas inwestycjach dworcowych. Naszym celem jest tworzenie miejsc obsługi pasażerów, które spełniają oczekiwania wszystkich grup podróżnych, w tym osób starszych, podróżujących z dziećmi czy z dużymi bagażami oraz pasażerów z niepełnosprawnościami – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.


W ramach prowadzonych inwestycji uporządkowane i zagospodarowane zostaną także tereny przydworcowe, na których znajdą się elementy małej architektury, takie jak kosze na śmieci i ławki. Wymienione zostaną nawierzchnie piesze, pojawią się również stojaki rowerowe oraz nowe miejsca postojowe, w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. K

Reklama

oszt modernizacji wszystkich pięciu dworców to 62,8 mln zł. Przebudowa dworców Wałbrzych Główny, Boguszów Gorce Zachód oraz Imbramowice będzie współfinansowana przez Unię Europejską, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a modernizacja dworców w Kątach Wrocławskich i Smolcu - ze pieniędzy pochodzących z budżetu państwa.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości