Reklama

Łączą naukę i biznes [WYWIAD]

29/11/2016 13:55

Szacuje się, że średnio z produktami firmy 3M spotykamy się 17 razy dziennie. W polskich fabrykach koncernu zatrudnionych jest ponad 2,9 tys. osób, z czego znaczna część w dwóch wrocławskich ośrodkach produkcyjnych. O tym, czym zajmują się wrocławskie fabryki, współpracy firmy ze studentami, planach rozwoju i działającym w naszym mieście Centrum Innowacji rozmawiamy z Tomaszem Dudą, Dyrektorem R&D 3M Poland.

tuWroclaw.com: Marka 3M nie jest mocno wyeksponowana na sklepowych półkach. Gdzie zwykły konsument może spotkać się z Waszymi produktami?


Tomasz Duda: Nie do końca zgadzam się z Państwa stwierdzeniem – nasze produkty są obecne w codziennym życiu Polaków od lat. Policzyliśmy, że każdy Polak średnio 17 razy dziennie spotyka się z rozwiązaniami 3M. Przykładów jest wiele. Popularne plastry opatrunkowe 3M Viscoplast są obecne w niemal każdej aptece i popularnych sieciach handlowych. Haczyki i rzepy samoprzylepne  marki Command™ - doskonałe do mocowania np. dekoracji świątecznych i obrazków beż użycia gwoździ można nabyć w sieciach DYI, podobnie zresztą jak popularne samoprzylepne karteczki Post-it®, czy taśmy biurowe Scotch®, które znajdziemy w każdym biurze. Tak naprawdę jest to zaledwie ułamek tego, co oferuje nasza firma w sprzedaży bezpośredniej do firm.

Reklama

Są grupy zawodowe, które bardzo dobrze znają produkty firmy 3M. Z pewnością trzeba tu wspomnieć o stomatologach, którzy w swojej codziennej pracy korzystają z naszych wypełnień dentystycznych. Podobnie w szpitalach, w których pielęgniarki pracują na opatrunkach do wkłuć dożylnych  3M™ Tegaderm™. Tworzymy także materiały odblaskowe na znaki drogowe, tablice rejestracyjne, paszporty, czy odzież sportową.


Jest mnóstwo naukowych produktów 3M, z którymi każdy Polak spotyka się na co dzień i nawet o tym nie wie.

Reklama

Które z tych rzeczy powstają we Wrocławiu?


W Polsce sprzedajemy 10 tys. produktów z naszej oferty, dlatego nie sposób wymienić wszystkich. Część z nich jest tutaj także wytwarzana. Dwie z naszych fabryk mieszczą się przy ul. Kwidzyńskiej, gdzie powstają produkty dla branży medycznej, takie jak opatrunki medyczne i plastry Viscoplast, dystrybuowane później praktycznie do wszystkich krajów Europy oraz USA.


W pozostałych pięciu fabrykach 3M, zrzeszonych w ramach tzw. Superhubu produkujemy rozwiązania dla wielu różnych dziedzin życia.

Reklama

Są wśród nich m.in. środki ochrony indywidualnej takie jak hełmy, okulary, ochronniki słuchu, błony klejowe, służące do łączenia różnego rodzaju elementów np. ekranów monitorów dotykowych, czy też szalki do badań mikrobiologicznych, wykorzystywane w przemyśle spożywczym.


W naszych fabrykach tworzymy także materiały do filtracji i separacji, czy też maty izolacyjne do katalizatorów, ocieplacze do ubrań i materiały służące do wygłuszania samochodów.


Niektóre rzeczy produkujemy na miejscu od zera, a niektóre powstają z półsurowców, które są do nas dostarczane z zewnątrz.

Reklama

Od 2013 roku we Wrocławiu działa także Centrum Innowacji 3M. Co to za miejsce i czego można się tam dowiedzieć?


Centrum Innowacji to miejsce prezentujące możliwości technologiczne i portfolio produktowe 3M. To także punkt spotkań z naszymi obecnymi i potencjalnymi klientami oraz pozostałymi osobami zainteresowanymi współpracą z 3M, który daje nam możliwość edukowania kontrahentów.


Przykładowo, producent przyczep, który zaopatruje się u nas w materiały ścierne wpada na pomysł zrobienia przyczepy bez używania nitów. W takim wypadku może do nas przyjść i zobaczyć jak działają np. nasze kleje, co pozwoli mu potem wdrożyć jego pomysł z wykorzystaniem naszej technologii.

Reklama

Wstęp do centrum mają tylko wasi klienci?


Nie tylko. W tym miejscu organizujemy także konferencje edukacyjne. Jedną z nich jest cykl „Akademia Rolnika” w ramach, którego szkolimy młodych ludzi uczących się w szkołach rolniczych. Tłumaczymy im jak szkodliwe dla zdrowia jest korzystanie ze środków chemicznych bez stosowania odpowiednich środków ochrony indywidualnej np. masek zabezpieczających.


W listopadzie br. odbyła się tutaj także konferencja „Inkubatory Innowacyjności”, czyli spotkanie biznesu z nauką...

Reklama

Inkubatory Innowacyjności to pomysł na stworzenie platformy wymiany informacji i dyskusji. Dajemy studentom możliwość pokazania się szerszemu audytorium. Słowo innowacja w polskich mediach pojawia się bardzo wiele razy, jest mnóstwo konferencji na ten temat. Najczęściej o współpracy biznesu z nauką mówimy od strony instytucjonalnej, rozmawiamy o przepisach, zmianie prawa. W dyskusji pomija się osoby najbardziej zainteresowane, czyli studentów.


Od dawna współpracujemy z kołami naukowymi. Członkowie tych kół zasygnalizowali nam, że brakuje im miejsca na zaprezentowanie swojej działalności. Na naszej konferencji prezentacjom studentów przysłuchują się nie tylko osoby z 3M, ale także przedstawiciele innych firm. W ten sposób dajemy studentom możliwość wykazania się, a firmom poznania najlepszych, kreatywnych i zaangażowanych w naukę studentów – potencjalnych pracowników.

Reklama

W 3M uważamy, że nauka powinna służyć ludziom i zmieniać otaczający nas świat. Wierzymy, że takie wydarzenia, które umożliwiają skuteczną komunikację między naukowcami i przedsiębiorcami pomagają realizować tę misję.


Czy absolwent polskiej uczelni zaraz po jej ukończeniu jest gotowy do podjęcia pracy np. w jednej z waszych fabryk?


Staramy się tworzyć własne źródła, z których pozyskujemy pracowników, dlatego właśnie otwieramy się na koła naukowe. Szukamy ludzi kreatywnych. Takich, którzy chcą się zaangażować i rozwijać, inwestując często swój wolny czas i energię. Ludzi, którzy oprócz tego, że mają wiedzę, starają się przełożyć ją na praktyczne rozwiązania. Takich studentów najłatwiej znaleźć w kołach naukowych.

Reklama

Jakie umiejętności musi posiadać potencjalny kandydat do pracy w 3M?


Zatrudniając studentów, zakładamy, że mają ambicję, chęci i są kreatywni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że młody człowiek, którego przyjmujemy do pracy nie ma pełnej wiedzy. Nie oczekujemy, też, że gdy ktoś przyjdzie do pracy, już pierwszego dnia będzie wiedział jak usprawniać proces. Potrzeba czasu na wdrożenie się w nowe obowiązki. W naszej firmie istnieją do tego doskonałe warunki. W 3M pracuje ponad 10 tys. pracowników naukowych, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i pomagają nowym pracownikom poznać pełne możliwości, jakie oferuje firma.

Reklama

Zmieniając temat. Wiem, że planujecie rozwój firmy we Wrocławiu. Jak się układa wam współpraca z władzami miasta?


Współpraca z miastem układa się wzorowo, na administrację mogliśmy liczyć na każdym etapie naszych inwestycji. Sam prezydent Wrocławia – Rafał Dutkiewicz powiedział, że 3M rozwija się dzięki bardzo dobrej współpracy obu stron. Polskie serce firmy 3M bije we Wrocławiu. Mam nadzieję, że będzie tak dalej. Tylko w samym Wrocławiu w latach 2006-2014 zainwestowaliśmy ok. 300 milionów dolarów, tworząc kilka fabryk, Centrum R&D, Centrum Innowacji oraz Centrum Usług Wspólnych. Te liczby świadczą o tym, że jesteśmy zadowoleni z inwestycji we Wrocławiu.

Reklama

Czy wkrótce możemy spodziewać się kolejnych inwestycji 3M we Wrocławiu?


Konkretne plany są objęte tajemnicą. Oczywiście myślimy o tym, żeby budować we Wrocławiu kolejne linie technologiczne i kolejne fabryki. Chcielibyśmy w naszych wrocławskich zakładach zatrudniać kolejnych inżynierów. Obecnie staramy się też skupiać na ulepszaniu naszej dotychczasowej infrastruktury.


Stawiacie na innowacyjność, chwalicie się autorskimi rozwiązaniami. Podczas spotkania ze studentami mówił Pan, że wasz papier ścierny zrewolucjonizował rynek. W jaki sposób można ulepszać papier ścierny?


W ciągu ostatnich kilkunastu lat produkcja papieru ściernego odbywała się przy wykorzystaniu drugiego najtwardszego po diamencie ceramicznego materiału ściernego. Dawniej kruszyliśmy ceramiczny walec na drobne elementy o nieregularnych kształtach, powlekaliśmy tym papier, uzyskując w ten sposób produkt 3M. W pewnym momencie stwierdziliśmy, że będzie on bardziej wydajny, jeśli każde jego ziarenko będzie wyglądało tak samo. Dzięki zastosowaniu technologii mikroreplikacji uzyskaliśmy jednolity, trójkątny kształt ziarna.


Powstała w ten sposób technologia Cubitron™ II, którą wykorzystaliśmy w materiałach ściernych. Osoby korzystającego z naszych rozwiązań mogą szlifować szybciej i bardziej wydajnie, nie męcząc się przy tym, a przede wszystkim nie niszcząc materiału ściernego. Pracownicy, którzy raz użyli tego produktu, nie chcą wracać do starych materiałów. Widzą, że jakość przekłada się wymiernie na efekty ich pracy.


red.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości