301 najlepszych zdjęć prasowych z tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo można oglądać dziś w Magnolia Park we Wrocławiu. Wystawa potrwa do 27 lutego. Jej patronem jest portal TuWroclaw.com.
Do obejrzenia ekspozycji we Wrocławiu zapraszają organizator konkursu Fundacja Grand Press oraz partnerzy wystawy miejskiej: Magnolia Park i Miasto Wrocław. Wystawę będzie można oglądać codziennie w godzinach otwarcia centrum handlowego. Prezentuje 301 fotografii: 49 zdjęć pojedynczych, 9 fotoreportaży, 5 projektów dokumentalnych oraz 8 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczył grecki fotograf, laureat World Press Photo – Konstantinos Tsakalidis.
Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Wojciecha Grzędzińskiego (dla „The Washington Post”) przedstawiająca młodą kobietę wynoszoną przez ukraińskich ratowników z budynku mieszkalnego, zbombardowanego przez armię rosyjską. „Byłem jurorem w wielu konkursach, ale tak dobrych zdjęć z Ukrainy tam nie mieli” – stwierdził podczas obrad jury tegoroczny zwycięzca World Press Photo, Jewhen Małoletka. Wojciech Grzędziński jako pierwszy w historii Grand Press Photo wygrał główną nagrodę drugi raz z rzędu.
Podobnie jak w ubiegłym roku, wojna w Ukrainie była głównym tematem zgłoszonych do Grand Press Photo fotografii. Przełożyło się to również na nominacje i nagrody w wielu kategoriach. Nie zabrakło również zdjęć prezentujących szeroki przekrój tematów społecznych, związanych ze środowiskiem naturalnym oraz dotyczących wydarzeń sportowych.
Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. W tym roku był nim Konstantinos Tsakalidis. Oprócz niego w jury zasiadali: Anna Bedyńska, Jewhen Małoletka, Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.
Tegorocznej wystawie będą towarzyszyć również warsztaty fotograficzne, organizowane we współpracy z Fujifilm. Warsztaty odbędą się 22 lutego, a prowadzącym będzie Paweł Kosicki. Aby wziąć w nich udział należy zarejestrować się tutaj (link). Zgłoszenia są przyjmowane do 12 lutego.
Organizatorem konkursu jest Fundacja Grand Press.

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze