Reklama

Narodowy Program Mieszkaniowy. Spółdzielnie wybudują 2 tys. mieszkań we Wrocławiu

25/05/2017 13:28

Pięć wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych ogłosiło w czwartek swój udział w Narodowym Programie Mieszkaniowym. W ciągu trzech lat chce wybudować we Wrocławiu dwa tysiące tańszych mieszkań lokatorskich, tworząc konkurencję dla deweloperów. Po wpłacie wkładu własnego będzie je można wynajmować i wykupić.

- W Polsce na tysiąc mieszkańców przypadają obecnie 363 mieszkania. Rząd chce, by do 2030 r. liczba ta wzrosła do 435. To oznacza, że w ciągu 13 lat w Polsce musi powstać 2,5 mln nowych mieszkań. Chcemy się do tego przyczynić, wprowadzając na rynek mieszkania w przyzwoitej cenie, na które będzie mogło sobie pozwolić szersze grono mieszkańców – mówi Józef Śnieżek ze spółdzielni Wrocław-Południe.
 
Dodaje, że aktualnie średnia cena metra kwadratowego we Wrocławiu wynosi 6100 zł, a spółdzielnie chcą budować za ok. 4500 zł za m kw. - Jest to możliwe dlatego, że spółdzielnia buduje po kosztach, bez zysku – wyjaśnia. 
 
Spółdzielnia Wrocław-Południe planuje wybudować nowe bloki mieszkalne na zachód i wschód od ul. Powstańców Śląskich oraz na Hubach, Gaju i Wojszycach. Natomiast spółdzielnia Piast ma dużą działkę na Kuźnikach, na której chce postawić pięć budynków. Ma już gotowy kosztorys i niebawem rozpocznie nabór chętnych na nowe mieszkania. Ceny za m kw uplasują się na poziomie 4500 zł, a metraż lokali wyniesie 400-100 m kw. 
 
SM Osada, która ma już mieszkania na Gaju, rozbudowuje Osiedle Kmikowe na Lipie Piotrowskiej. W kolejnym etapie odda 150 mieszkań w cenie 4300 zł za m kw, które będą udostępniane w Narodowym Programie Mieszkaniowym. 
 
Z kolei spółdzielnia Energoprem planuje 500 nowych lokali w okolicy Tarnogaju, a SM Stoczniowiec będzie budować na Stabłowicach przy ul. Wełnianej. W ciągu 5 lat powstanie tam 250 nowych mieszkań. 
 
Mieszkanie lokatorskie to takie, którego zajęcie wymaga wkładu własnego na poziomie 20-30 proc. Lokator, mający prawo do zamieszkiwania, może stać się właścicielem. Czynsze mają być niewysokie: w opcji najmu od 10 do 20 zł za m kw, a w opcji najmu z docelowym wykupem lokalu: 12-24 zł za m kw.
 
- Mieszkania spółdzielcze są o ok. 20-25 proc. tańsze niż te od prywatnych inwestorów. Na przykład za lokal o powierzchni ok. 50 m kw lokator w momencie jego wykupowania zapłaci o ok. 50 tys. zł mniej niż w przypadku inwestycji deweloperskiej – tłumaczy Marek Dera ze spółdzielni Wrocław-Południe.
 
Józef Śnieżek z SM Wrocław-Południe zapewnia, że – inaczej, niż w przypadku niektórych deweloperów – spółdzielnie zadbają o infrastrukturę wokół nowych budynków mieszkalnych. - Nie będziemy stawiać w polu, chcemy zapewnić mieszkańcom drogi dojazdowe, chodniki itp. Liczymy tu an wsparcie samorządów – dodaje. 

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości