Reklama

Nowe decyzje: galerie handlowe, muzea, kina, gastronomia i fitness. Co z godzinami dla seniorów?

28/01/2021 14:16

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 lutego otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych oraz galerie sztuki i muzea. Zapadła też decyzja o zniesieniu godzin dla seniorów. Pozostałe obostrzenia będą obowiązywały co najmniej do 14 lutego.

– Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji, co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie. Mamy stopniowy spadek zakażeń w Polsce. Impuls świąteczny przyczynił się do spowolnienia tempa spadku – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodaje, że choć sytuacja w Polsce wydaje się być w tej chwili ustabilizowana, to są dwa ryzyka. Jedno dotyczy sytuacji międzynarodowej, a drugie –  nowych mutacji wirusa. – Mamy bardzo złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle zachorowań w innych krajach Europy, więc nieuwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne – podkreśla minister zdrowia.


Podczas czwartkowej konferencji prasowej ogłosił, że od 1 lutego otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych oraz galerie sztuki i muzea. Zamknięte pozostaną teatry i kina.

Reklama

– Przedsiębiorcy zwrócili się do nas z apelem o zniesienie godzin dla seniora - ponieważ otwieramy cały handel w reżimie sanitarnym, to również przychylimy się do tego apelu i od 1 lutego godziny dla seniora zostają zniesione – wyjaśnia Niedzielski. Do 14 lutego będą obowiązywały kolejne obostrzenia. Restauracje i punkty gastronomiczne w centrach i galeriach handlowych pozostaną zamknięte. Możliwy będzie jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.


Wciąż obowiązywać będzie zakaz działalności klubów nocnych i dyskotek. Dalej nieczynne – z wyjątkami – będą: baseny, aquaparki, siłownie oraz kluby i centra fitness. Autobusami i tramwajami będzie mogła podróżować ograniczona liczba osób. Limity będą obowiązywać także w kościołach (maksymalnie 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m).

Reklama

W zgromadzeniach publicznych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Wciąż obowiązywać zakaz organizacji wesel, komunii i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych. Targi, wystawy, kongresy i konferencje będą mogły odbywać się wyłącznie online. Utrzymane zostaną też ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym. Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej dalej będą uczyć się stacjonarnie, a wyższych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych – zdalnie.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości