Reklama

Nowy ruch polityczny w 2018 roku powalczy o władzę w sejmiku dolnośląskim

11/10/2016 15:46

Dolnośląski Ruch Samorządowy – tak nazywa się nowe stowarzyszenie założone przez prezydenta Rafała Dutkiewicza i marszałka Cezarego Przybylskiego. Założyciele ruchu nie ukrywają, że ich celem jest zwycięstwo w nadchodzących wyborach samorządowych.

- Myślałem, że na spotkanie założycielskie przyjedzie 15-17 osób. Byłem pozytywnie zaskoczony, gdy zjawiło się ich kilkadziesiąt i to z terenu całego Dolnego Śląska – mówił podczas prezentacji nowego projektu Rafał Dutkieiwcz.


Podczas zebrania założycielskiego do stowarzyszenia zapisało się 43 członków w tym 11 radnych dolnośląskiego sejmiku, a wśród nich członek zarządu województwa Jerzy Michalak i były szef dolnośląskiego klubu radnych PO Michał Bobowiec. Pozostali członkowie Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego to przede wszystkim działacze samorządowi z całego regionu. W zarządzie stowarzyszenia zasiedli m.in. burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz oraz burmistrz Milicza Piotr Lech.

Reklama

- Ten ruch to odpowiedź na upolitycznienie wszystkich szczebli samorządu. W ten sposób chcemy działać przeciwko centralizacji państwa – powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, współtwórca projektu.


Twórcy ruchu nie kryją, że intencją powstania stowarzyszenia jest wspólna lista w najbliższych wyborach samorządowych. Stowarzyszenie ma powalczyć o władzę w sejmiku województwa.


- Jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o konkretnych oczekiwaniach, ale już teraz mogę powiedzieć, że w przyszłym sejmiku chcielibyśmy mieć swojego marszałka – dodaje Dutkiewicz. Obecny prezydent Wrocławia na razie jeszcze nie zdradza, w jakiej roli i czy w ogóle wystartuje w najbliższych wyborach. - Nie wykluczam walki o reelekcję, ale swoją decyzję ogłoszę dopiero w 2018 roku i to późną wiosną – ucina dyskusję Dutkiewicz.

Reklama

Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Wrocławia odniósł się też do zdolności koalicyjnej nowego tworu politycznego. - Jak można zauważyć z pewnym dystansem odnoszę się do działań obecnej partii rządzącej. Współpraca z Robertem Raczyńskim, może i jest możliwa, ale musielibyśmy odbyć bardzo długą rozmowę, bo krytycznie podchodzę do projektu z Pawłem Kukizem, przy którym obaj panowie współpracowali – zdradza prezydent.


W tej sytuacji najbardziej naturalnym sojusznikiem w tym przypadku wydaje się być środowisko Ryszarda Petru. - Nowoczesna jest naszym partnerem w radzie miejskiej. To partia, która kieruje swoje działania do elektoratu wielkomiejskiego, my chcemy, żeby nasze postulaty trafiały też do reszty regionu – stwierdził Dutkiewicz.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości