Reklama

Obcokrajowcy: Wrocław zanieczyszczony i konserwatywny, ale godny polecenia

05/04/2017 17:15

Wrocław to miasto, w którym żyje się wygodnie i można rozwijać swoją karierę, ale jakość powietrza i nastawienie mieszkańców wciąż pozostawiają wiele do życzenia – tak wynika z badania firmy Morizon, w którym przeanalizowane zostały opinie obcokrajowców mieszkających w stolicy Dolnego Śląska.

 

W swoim nowym raporcie “Obok siebie” Morizon spytał o opinie cudzoziemców na co dzień mieszkających, pracujących i studiujących w stolicy Dolnego Śląska. Ankietowani ocenili Wrocław w dziesięciu kategoriach (m.in. bezpieczeństwo, estetyka, rozrywka czy tolerancja) oraz wskazali jego największe wady i zalety. W raporcie znalazły się również opisy ich osobistych doświadczeń z wrocławskich ulic. Respondenci zdradzili, co zadecydowało o przeprowadzce do stolicy Dolnego Śląska.


Wrocław to trzeci rynek biurowy w Polsce. Swoje placówki ma tu wiele międzynarodowych firm, w szczególności z sektora IT oraz nowoczesnych usług dla biznesu. To jeden z czynników, które decydują o wzroście liczby obcokrajowców w stolicy Dolnego Śląska.

Reklama

Jak wynika z opublikowanych w ubiegłym roku danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w stolicy Dolnego Śląska mieszka około 14,5 tys. osób innej narodowości niż polska. Większość z nich (59 proc.) pochodzi spoza Unii Europejskiej – to przede wszystkim Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini, ale również obywatele Korei Południowej czy Indii. We Wrocławiu mieszkają również Niemcy, Hiszpanie, Włosi, Francuzi i Brytyjczycy.


Spośród obcokrajowców, którzy wzięli udział w tym internetowym badaniu, ponad połowa znalazła tu pracę, a co trzeci ankietowany studiuje na jednej z wrocławskich uczelni. Co ciekawe, znaczna większość z nich (aż 62 proc.) dowiedziała się o mieście sama, bez wcześniejszej rekomendacji rodziny czy znajomych

Reklama

Morizon chciał sprawdzić m. in., jak hasło promocyjne Wrocławia "Miasto spotkań" ma się do rzeczywistości. Okazuje się, że obcokrajowcy oceniają Wrocław jako raczej bezpieczny i rozwojowy, średnio drogi i nowoczesny, raczej przyjazny i ciekawy, średnio tolerancyjny i raczej zanieczyszczony. Mimo to aż 90 proc. z nich poleciłoby znajomym przeprowadzkę do niego.


Głównymi czynnikami, które zdecydowały o ich wyborze miejsca zamieszkania, były kariera, studia oraz rodzina lub związek. Badani za największe zalety stolicy Dolnego Śląska uznają możliwości na rynku pracy, ciekawą ofertę kulturalną oraz estetykę miasta i jego atmosferę. Natomiast wśród największych wad wymieniają zanieczyszczenie, nietolerancję, barierę językową, infrastrukturę, transport i konserwatyzm. 

Reklama

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości